Awantura o pomnik Żołnierzy Wyklętych. Pracownik IPN obraził mieszkańców Czarnego
7 kwietnia Piotr Szubarczyk z IPN wziął udział w konsultacjach w gminie Czarne (woj. pomorskie), które odbywały się przed referendum ws. budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie skończyło się awanturą, a sam naukowiec zwrócił się do mieszkańców Czarnego używając wulgarnego języka. IPN wydało już oświadczenie w tej sprawie.
Zobacz też: Awantura w Czarnem: jest oświadczenie Piotra Szubarczyka i gdańskiego IPN
Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”(domena publiczna). Piotr Szubarczyk, pracownik Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku został zaproszony do udziału w konsultacjach przez stowarzyszenie „Brygada Inki”. Przedstawiciel IPN stracił nad sobą panowanie, wdając się w kłótnię m.in. z Benedyktem Lipskim, emerytowanym nauczycielem i były przewodniczącym Rady Miejskiej w Czarnem. Szubarczyk m.in. kazał Lipskiemu „się przymknąć”, zarzucił mu także kłamstwo i to, że „łże jak pies”. Piotr Szubarczyk zagłuszał również Lipskiego śpiewając po rosyjsku. Zachowanie to wzbudziło oburzenie także innych uczestników konsultacji. Poniżej film przedstawiający fragmenty spotkania:
Wniosek o budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych został przez mieszkańców odrzucony w referendum, co Piotr Szubarczyk skomentował na Facebooku, również wywołując duże kontrowersje. Pracownik IPN nazwał mieszkańców Czarnego „swołoczą” i porównał ich do sowieckich agentów oraz oficerów NKWD:
Należy zaznaczyć, że krążący w sieci film przedstawia jedynie fragmenty spotkania, a nie całość wydarzeń, jakie miały miejsce. Mimo to, gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej wyraźnie zaznaczył, że taki rodzaj dyskusji i forma zachowań nie spotyka się z jego akceptacją. Gdański IPN wydał już stosowne oświadczenie w sprawie:
W związku z sytuacją zaistniałą w sobotę 7 kwietnia 2018 r. podczas pomnikowej, publicznej dyskusji w miejscowości Czarne – władze Oddziału IPN w Gdańsku podjęły decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, w tym w szczególności dotyczącego przyczyn i powodów zachowania pracownika Oddziału pana Piotra Szubarczyka. Jednocześnie informujemy, że nie akceptujemy formy dyskusji i zachowań, jakie miały miejsce na tym spotkaniu.
Źródła: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.dziennik.pl, gdansk.ipn.gov.pl, fanpage Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na Facebooku
Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.
UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org
Nie wiem, jak nazwać kogoś, kto stawia Łupaszkę obok Pileckiego? Właśnie to zrobiliście.
Odpowiedz
ma w sobie coś z Antoniego...
Odpowiedz
Najzabawniejsze jest to ze na ten caly IPN podatnicy placa prawie 300 milionow PLN.
Odpowiedz
@ Gość: Adam
Gościu, na podstawie jednego, przyznam, niezbyt budującego zachowania, wysuwasz tak daleko idące wnioski? Zdaje się za dużo oglądasz polskojęzycznej stacji tv pod nazwą TVN. Jak widać ciężki trud owych propagandystów daje wyniki...
Odpowiedz
Mam cichą nadzieję że ten osobnik nie będzie już pracownikiem IPN. Sądząc po obejrzanym fragmencie spotkania taki ktoś nie nadaje się na pracownika naukowego i badacza historii. Mam nawet wrażenie że był on pod wpływem jakichś substancji odurzających wywołujących widoczną na filmie nadpobudliwość.
Wstyd na to patrzeć!
Odpowiedz
@ Gość: Antygość
A ty za dużo oglądasz TVPiS I mamy remis :)
Odpowiedz
@ Gość: Antygość
Antygościu, na podstawie jednego, przyznam mało konstruktywnego komentarza, wysuwasz tak daleko idące wnioski o komentującym? (zbyt często oglądanie stacji TVN)? Jak widać ciężki trud samorefleksji nie dał tym razem wyników...
Odpowiedz
@ Gość:
ten remis to największa porażka obu dyskutantów :)
Odpowiedz