Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska, Wielkopolska
Opublikowany: 2021-10-06 11:47
Licencja: wolna licencja

Będzie nowe święto państwowe. 27 grudnia uczcimy Powstanie Wielkopolskie

W kalendarzu pojawi się nowe święto państwowe. Sejm zdecydował, że 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy, nie spowoduje ona żadnych skutków ekonomicznych i gospodarczych, nie będzie to też dzień wolny od pracy.
REKLAMA
Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 roku

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to święto, które ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19. Datę 27 grudnia wybrano nieprzypadkowo, bowiem wtedy wybuchło wspomniane powstanie. Inicjatorem uchwalenia nowego święta był prezydent RP Andrzej Duda. Posłowie byli zgodni. Inicjatywę prezydencką poprało 451 z nich – wszyscy obecni podczas głosowania.

W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – czytamy w preambule ustawy.

Wszystko zaczęło się nieco wcześniej, bo 6 września 2021 roku w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele społeczności oraz władz samorządowych z Wielkopolski wystąpili o upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego. Wskazano wówczas, że najlepszą formą będzie ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Wśród sygnatariuszy apelu znajdują się przedstawiciele takich instytucji jak m.in.:

  • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości,
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu,
  • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego,
  • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski,
  • Fundacja Zakłady Kórnickie,
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu.

W uzasadnieniu projektu ustawy zapisano też, że „znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla przywrócenia naszej Ojczyzny na mapę polityczną Europy było trudne do przecenienia. Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczpospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan”.

Tym samym 27 grudnia będzie przypadał Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ma to być święto państwowe, aczkolwiek nie będzie to dzień wolny od pracy. Teraz projekt trafi do Senatu.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy:

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, nazajutrz po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej - pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 roku, stała się ona zachodnią granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz też:

Źródła:

www.orka.sejm.gov.pl $file/9-020-654-2021.pdf, www.rmf24.pl, www.ipn.gov.pl, www.businessinsider.com.pl,

Polecamy e-book Mateusza Będkowskiego pt. „Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność”:

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 138
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-17-4

W sprzedaży dostępna jest również druga część e-booka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy