Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Multimedia, Australia, Oceania, Antarktyda
Opublikowany: 2021-09-09 08:29
Licencja: wolna licencja

Benjamin - ostatni wilkowór tasmański [video]

Wilkowór tasmański, zwany też wilkiem tasmańskim, to wymarły gatunek. Dziś już niewiele osób pamięta, że był to największy drapieżny torbacz. Żył na terenach Australii i Nowej Gwinei, a później wyłącznie w Tasmanii. Wyginął w latach 30. ubiegłego wieku. Niedawno Australijskie Narodowe Archiwum Filmowe i Dźwiękowe opublikowało kolorowe nagrania ostatniego przedstawiciela tego gatunku.
REKLAMA
Wilkowory tasmańskie w waszyngtońskim zoo, ok. 1904 (domena publiczna)

Wilkowory to zwierzęta nocne. Polowały m.in. na kangury i wombaty. Przez Europejczyków zostały uznane za szkodniki. Kiedy ci przybyli na Tasmanię, zaczęli je intensywnie tępić. W efekcie zwierzęta wyginęły. Jednakże Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ten gatunek za wymarły dopiero w 1986 roku. Ostatni z nich na wolności miał być widziany w 1932 roku. Do dnia dzisiejszego zostało po wilkoworach jedynie kilka zdjęć i kilkuminutowych nagrań.

Benjamin, bo tak nazywał się ostatni przedstawiciel wilkowora tasmańskiego, został nagrany w 1933 roku. Czarno-biały film niedawno został poddany koloryzacji, a jej efekty możemy oglądać dzięki pracy zespołu Australijskiego Narodowego Archiwum Filmowemu i Dźwiękowemu.

Bohater nagrania padł w 1936 roku. Zmarł w niewoli, ponieważ mieszkał w zoo Beaumaris w Hobart w Australii.

Niedawno pojawiły się jednak doniesienia mówiące o tym, że na terenie Australii widziano osiem wilkoworów. Jak podał portal rp.pl: „Tasmański Departament Przemysłu Podstawowego, Parków, Zasobów Wodnych i Środowiska (DPIPWE) opublikował dokument, w którym informuje o ośmiu przypadkach zauważenia wilkowora tasmańskiego w ciągu ostatnich trzech lat.” Warto dodać, że w 2002 roku naukowcy pracujący dla Muzeum Australijskiego odtworzyli DNA wilkowora. Czy planują odtworzenie gatunku? Tego nie wiadomo.

Zobaczcie nagranie!

Zobacz także:

Źródła:

www.dzienniknaukowy.pl, www.nfsa.gov.au, www.rp.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Mariusz Gadomski
„Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 155
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-46-4
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy