„Biała odwaga” w reż. Marcina Koszałki to film poruszający temat kolaboracji części podhalańskich Górali z nazistami

opublikowano: 2023-12-21 12:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Biała odwaga” to film ukazujący burzliwą historię Podhala podczas II wojny światowej przez pryzmat życiorysów dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy podczas wojny stają po przeciwnych stronach barykady. To pierwsza polska produkcja traktująca o Goralenvolku. Film będzie miał premierę kinową 8 marca 2024 roku.
REKLAMA
„Biała odwaga” (fot. Adam Golec, mat. prasowe Monolith Films)

Zobacz także:

Akcja filmu „Biała odwaga” rozgrywa się pod koniec lat 30. XX wieku na Podhalu. Fabuła dotyczy życia taternika Jędrka Zawrata, który jest potomkiem znakomitego góralskiego rodu. Mężczyzna lubi wyzwania i lawirowanie na krawędzi. Zakochuje się bez pamięci w pewnej Bronce. Jednakże nie było mu dane jej poślubić, ponieważ w wyniku splotu nieoczekiwanych okoliczności dziewczyna musi zawrzeć małżeństwo z jego starszym bratem - Maćkiem. To punkt zwrotny w życiu młodego taternika. Nieszczęśliwy i odtrącony decyduje się na porzucenie rodzinnych stron. Wyjeżdża do Krakowa, gdzie szuka zapomnienia wśród tamtejszej bohemy. Podczas pobytu w stolicy Małopolski spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa. Ten słynie z kolei z głoszonej przez siebie teorii dotyczącej pochodzenia Górali od starogermańskiego plemienia pragotów.

„Biała odwaga” (fot. Adam Golec, mat. prasowe Monolith Films)

Akcja dynamizuje się kiedy wybucha II wojna światowa. Wtedy też mieszkańcy Podhala otrzymują od Niemców propozycję współpracy. Część godzi się na kolaborację, ale jest też grupa, która definitywnie odmawia. Wśród jej członków znajduje się m.in. Maciej Zawrat, którego wspierają znane podhalańskie rody. Inną decyzję podejmuje odrzucony Jędrek, który ulega namowom Wolframa. Wierzy, że uda mu się odzyskać ukochaną, a jednocześnie pomóc swoim krewnym w przetrwaniu wojennej zawieruchy. W efekcie skonfliktowani bracia stają po dwóch stronach barykady. 

„Biała odwaga” (fot. Adam Golec, mat. prasowe Monolith Films)

„Biała odwaga” na ekranach kin wiosną 2024 roku

Budżet produkcji ukazującej losy części podhalańskich górali opiewa na 16 milionów złotych. Reżyserem i autorem zdjęć jest, dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki i nagradzany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Marcin Koszałka.

Przez wieki kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w Góralach idealnych katolickich patriotów. Naziści z kolei, dawno zaginione niemieckie plemię. Górale opierali się jednak każdej ideologicznej kolonizacji. „Biała odwaga” to dowód mojego szacunku do mniejszościowej grupy polskich Górali, którzy od wieków żyją na Podhalu - podkreśla Marcin Koszałka, reżyser filmu.

Zobacz zwiastun filmu!

Efekty pracy zobaczymy w kinach 8 marca 2024 roku. 

W filmie występują Filip Pławiak („Chyłka”), Jakub Gierszał („Najlepszy”), Sandra Drzymalska („IO”), Julian Świeżewski („Filip”), Adam Woronowicz („Teściowie”), Andrzej Konopka („Chłopi”) i Wiktoria Gorodecka („Doppelgänger. Sobowtór”). Współautorem scenariusza, wraz z reżyserem jest Łukasz M. Maciejewski („Król”). 

„Biała odwaga” (fot. Adam Golec, mat. prasowe Monolith Films)

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Został wyprodukowany przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską z Balapolis w koprodukcji z Monolith Films, Hollman Emea Limited oraz Krakowskim Biurem Festiwalowych. Monolith Films odpowiedzialny jest także za dystrybucję filmu.

Źródła:

www.monolith.pl,

www.filmpolski.pl

Polecamy e-book Pawła Sztamy pt. „Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański”:

Paweł Sztama
„Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
127
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-14-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone