Bitwa o twierdzę Brześć

opublikowano: 2020-07-31 14:59— aktualizowano: 2021-07-31 07:41
wolna licencja
poleć artykuł:
31 lipca 1920 r. twierdza Brześć skapitulowała przed przeważającymi siłami Armii Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Jak przebiegały walki na tym odcinku frontu na przełomie lipca i sierpnia 1920 r.?
REKLAMA

Bitwa o twierdzę Brześć – zobacz też: Jesień 1939 r. w Prużanach i Brześciu

Michaił Tuchaczewski w 1920 r. (fot. RIA Novosti, domena publiczna).

4 lipca 1920 r., po otrzymaniu uzupełnień, komfront Michaił Tuchaczewski ruszył na czele wojsk Frontu Zachodniego – kierunkiem marszu oddziałów sowieckich na tym odcinku była Warszawa. W dwudniowych walkach pod Autą (4-6 lipca 1920 r.) siły polskiego Frontu Północno-Wschodniego straciły ok. 3 tysięcy jeńców i 16 dział, a przegrana bitwa zapoczątkowała odwrót wojsk polskich. 11 lipca 1920 r. Sowieci zajęli Mińsk, trzy dni później – Wilno, 19 lipca wkroczyli do Baranowicz i Grodna, a 23 lipca – do Pińska. Po zajęciu Wilna i obejściu polskich pozycji na północy 1. Armia gen. Gustawa Zygadłowicza musiała wycofać się nad Niemen, a 4. Armia gen. Leonarda Skierskiego cofała się nad rzekę Szczarę. Nie udała się również późniejsza obrona linii obu rzek, w związku z czym kontynuowano odwrót. Tym razem jego kierunkiem była linia Bugu.

23 lipca 1920 r. wojska Frontu Zachodniego miały zadać ostateczną klęskę siłom polskim i rozpocząć marsz na Warszawę nie później niż 12 sierpnia 1920 r. Polskie dowództwo zaś planowało zatrzymanie sowieckiego natarcia na linii Narwi i Bugu, gdzie skierowano tworzone pośpiesznie rezerwy. Wraz z końcem lipca Front Północno-Wschodni cofał się na linie Bugu i Narwi. Po zepchnięciu grupy gen. Władysława Junga za Narew oraz ulokowaniu się grupy gen. Daniela Konarzewskiego między Berezą Kartuską a Prużaną powstała licząca kilkadziesiąt kilometrów luka w linii polskiej obrony. W nią wtargnęły 2. i 17. Dywizje Strzelców. Po obu stronach linii kolejowej Łuniniec-Brześć cofała się Grupa Poleska gen. Władysława Sikorskiego, ale jej odwrót nie był wymuszony działaniami przeciwnika, tylko wydarzeniami na północnym odcinku frontu.

Wg planu Naczelnego Dowództwa 1. i 4. Armia oraz Grupa Poleska miały bronić linii Narew-Orlanka i Leśna-Brześć do 5 sierpnia 1920 r., żeby móc przeprowadzić skuteczny kontratak z rejonu Brześcia na linii Bug-Ostrołęka-Omulew. Kontratak pozwoliłby na zatrzymanie marszu wojsk Frontu Zachodniego. Operacja ta była możliwa jedynie pod warunkiem utrzymania twierdzy Brześć i jej przedmościa oraz pokonania 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, co pozwoliłoby na ściągnięcie części wojsk polskich z Galicji nad Bug.

27 lipca 1920 r. Grupa Poleska miała za zadanie odwrót w kierunku Brześcia oraz utrzymanie przedmościa na wschodnim brzegu Bugu. Przedmoście miało być miejscem, z którego polska armia przeprowadziłaby wspomniane wcześniej działania ofensywne. Ostatecznie gen. Władysław Sikorski, dowódca Grupy Poleskiej, opóźnił odwrót o jeden dzień osłaniając tym samym lewe skrzydło walczącej w Galicji 3. Armii gen. por. Zygmunta Zielińskiego. Siły polskie w Brześciu tworzyły 32. Pułk Piechoty (dowódca: mjr Władysław Tarwid), trzy bataliony etapowe oraz trzy baterie 16. Pułku Artylerii Ciężkiej. Nocą z 28 na 29 lipca 1920 r. przybył sztab Grupy Poleskiej do Brześcia, a za nim maszerowały siły główne Grupy, które do 30 lipca 1920 r. obsadziły teren przedmościa brzeskiego.

Most na Bugu w obrębie twierdzy w Brześciu (domena publiczna).

30 lipca 1920 r. pod Brześć podeszły wchodzące w skład sowieckiej 16. Armii 10. Dywizja Strzelców (od wschodu), 57. Dywizja Strzelców (od południowego wschodu) i 2. Dywizja Strzelców (od północnego wschodu). W tym samym czasie 8. Dywizja Strzelców miała za zadanie zajęcie rejonu Biała Podlaska-Piszczac. Tego samego dnia Sowieci rozpoczęli ostrzał artyleryjski miasta, a Polakom udało się ewakuować na zachód ok. 3 tys. wagonów z zapasami i sprzętem wojskowym.

REKLAMA

31 lipca 1920 r. rano gen. Sikorski wydał następujące rozkazy. 15. i 22. PP oraz 4. Pułk Strzelców Podhalańskich miały zamknąć drogi z Kobrynia do Kowla i Włodawy na odcinku Jezioro Orzechowe-Wielkoryta. Zadaniami 1. Brygady 21. Dywizji Piechoty Górskiej były obsadzenie odcinka Wielkoryta-Zadworce oraz rozbudowa linii obrony poprzez wykorzystanie okopów niemieckich z czasów I wojny światowej. 32. PP i II Poznański Batalion Etapowy z grupy ppłk. Jana Słupskiego, wsparte dwoma pociągami pancernymi, miały za zadanie obronę częściowo ufortyfikowanego odcinka Zadworce-Tuchenicze oraz obsadę odcinka od fortu VIII twierdzy brzeskiej do torów kolejowych z Brześcia do Żabinki. 16. DP, mającej wsparcie pociągu pancernego, przydzielono odcinek okopów i fortyfikacji od Tuchenicz do Woroblina. Polacy mieli w odwodzie 1. pspodh. oraz dwa bataliony etapowe.

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
Władysław Sikorski w 1923 r. (domena publiczna).

Jak przebiegały walki o Brześć i przedmoście brzeskie w dniach 31 lipca-1 sierpnia 1920 r.? 31 lipca 1920 r. oddziały sowieckiej 2. DS wyparły siły polskiej 16. DP za Bug i zagroziły Brześciowi od północy. Komandarm Nikołaj Sołłohub natychmiast wykorzystał ten sukces kierując na północny odcinek frontu większość sił 16. Armii. Dzień później przedmoście było bronione przez 10 polskich batalionów, a pozostałe oddziały organizowały obronę na swoich odcinkach. 1 sierpnia 1920 r. o godzinie 12:00 10. DS zaatakowała pozycje 32. PP w rejonie linii kolejowej Brześć-Żabinka.

Pierwszy atak został odparty przez piechotę polską, jednak dwie godziny po pierwszym ataku Sowietów rozpoczęło się koncentryczne natarcie siłami 2. DS na stanowiska batalionu etapowego i lewe skrzydło 32. PP. Batalion etapowy został zmuszony do odwrotu, a o godzinie 15:00 ponownie zaatakowała 10. DS, która przełamała polską obronę pod Rzeczycą i zmusiła siły ppłk. Słupskiego do odwrotu. Ów odwrót sił polskich z dotychczas bronionych odcinków spowodował panikę na tyłach oraz wśród żołnierzy artylerii i 32. PP, którzy wycofali się w kierunku dworca kolejowego. 32. PP wycofał się z fortów nr I, III, VIII i IX do Białej oraz wszedł w skład Grupy Poleskiej. Dopiero o godzinie 17:00 II batalion 1. pspodh. i I batalion 2. pspodh. przeprowadziły kontratak oraz odbiły z rąk Armii Czerwonej forty nr I i VIII, jednak z powodu braku łączności oddziały strzelców podhalańskich musiały przerwać atak i pozostać w zdobytych fortach.

W tym czasie Sowieci zaatakowali Brześć od północnego wschodu. Natychmiast wysłano tam I batalion 1. pspodh., który odbijając koszary grajewskie i fort nr II wyparł sowiecką 10. DS z Brześcia. Niestety i w tym przypadku nie udało się Polakom wykorzystać tego sukcesu. Ostatecznie, wskutek błędnej oceny sytuacji spowodowanej m.in. brakiem meldunków, 1 sierpnia 1920 r. o godzinie 22:00 gen. Sikorski wydał rozkaz odwrotu na lewy brzeg Bugu. Ostatnim punktem obrony twierdzy była cytadela, z której polscy żołnierze wycofali się nocą z 1 na 2 sierpnia 1920 r. i w zaciętej walce wręcz przebili się przez pierścień bolszewickiego okrążenia.

2 sierpnia 1920 r. gen. Sikorski miał zamiar odzyskać Brześć, jednak ten plan był niemożliwy do realizacji, ponieważ sowiecka 8. DS sforsowała Bug pod Pratulinem i ruszyła w kierunku Białej Podlaskiej, co mogło zagrozić uderzeniem na tyły Grupy Poleskiej. Tego samego dnia o godzinie 12:00 Armia Czerwona zajęła miasto opuszczone przez polskie oddziały. W bitwie o Brześć Polacy stracili łącznie kilkuset zabitych, rannych i wziętych do sowieckiej niewoli, a straty sowieckie mogły być prawdopodobnie wyższe. 6 sierpnia 1920 r. na podstawie decyzji Wodza Naczelnego Grupa Poleska została rozwiązana, 9. Dywizję Piechoty wcielono do 5. Armii gen. Sikorskiego, a dywizje 16. i 21. – do 4. Armii gen. Skierskiego.

Bibliografia:

  • Bieszanow Władimir, „Polski czas” w Brześciu nad Bugiem, „Technika Wojskowa. Historia” 2012, nr 5.
  • Bieszanow Władimir, Twierdza brzeska, tł. Witold Stefanowicz, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2012.
  • Harasymow Stanisław, Zarys historii wojennej 32-go pułku piechoty, Zakłady Graficzne „Polska Zjednoczona”, Warszawa 1928.
  • Encyklopedia wojskowa. T. I, red. Otton Laskowski, Wydawnictwo Towarzystwa Wiedzy Wojskowej i Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego, Warszawa 1931.
  • Łagowski Stanisław, Szlakiem twierdz i ufortyfikowanych przedmości, Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, Pruszków 2005.
  • Odziemkowski Janusz, Leksykon bitew polskich 1914-1920, Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, Pruszków 1998.
  • Odziemkowski Janusz, Leksykon wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920, Oficyna Wydawnicza „Rytm”, Warszawa 2004.
  • Pepłoński Andrzej, Wywiad frontowy w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, „Słupskie Studia Historyczne” 1998, nr 6.
  • Sroka Jerzy, Brześć nad Bugiem. Dzieje miasta i twierdzy, Wydawnictwo Antyk, Biała Podlaska 1997.
  • Wawrzyński Tadeusz, Dowództwa frontów 1919-1920, „Biuletyn Centralnego Archiwum Wojskowego” 1997, nr 20.
  • Wrzosek Mieczysław, Wojny o granice Polski Odrodzonej, Wiedza Powszechna, Warszawa 1992.
  • Pola bitew wczoraj i dziś, red. Andrzej Olejko i in., Wydawnictwo Napoleon V, Oświęcim 2013.
  • Szlakiem oręża polskiego. Vademecum miejsc walk i budowli obronnych. T. 2, poza granicami współczesnej Polski, red. Wiesław Wysocki, Wydawnictwo „Gamb”, Warszawa 2005.

Redakcja: Paweł Czechowski

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Adam Busse
Adam Busse (ur. 1993) – magister historii, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Interesuje się historią XIX i XX wieku, głównie II wojną światową, polskimi powstaniami narodowymi oraz historią lokalną. Fan piłki nożnej, groundhoppingu, muzyki rockowej i heavymetalowej oraz wyjazdów rowerowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone