Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Historia wojskowości, Archeologia, XVI-XVII wiek, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2010-12-23 10:35
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Bitwa pod Worcester w świetle archeologii

W ramach prac rewitalizacyjnych w Worcester w zachodniej Anglii rozpoczęto wykopaliska archeologiczne, których celem jest odnalezienie przedmiotów związanych z bitwą pod Worcester stoczoną w 1651 r.
REKLAMA

Prace archeologiczne, które rozpoczęły się w listopadzie br., odbywają się w ramach rewitalizacji dzielnicy Lowesmoor w centrum Worcester. Realizacja projektu ma kosztować 75 mln funtów.

Z Worcester wiążą się dwa epizody angielskiej wojny domowej, trwającej w latach 1642–1651. Pierwszym z nich, stosunkowo mało znanym, było oblężenie miasta przez zwolenników parlamentu (tzw. „okrągłogłowych”) z 1646 r., natomiast drugim była zakończona klęską rojalistów (tzw. „kawalerów”) bitwa pod Worcester w 1651 r., która przesądziła o losach całej wojny.

Cromwell w bitwie pod Worcester („Cromwelliana: A chronological detail of events in which Oliver Cromwell was engaged from the year 1642 to his death 1658”, published by Machell Stace, Westminster 1810)

Podczas wykopalisk odsłonięto głęboki na 3 metry rów, który pierwotnie pełnił rolę fosy. Była ona częścią polowych umocnień ziemnych, które wzniesiono dookoła murów miasta przed jego oblężeniem przez wojska wiernie Oliverowi Cromwellowi. Wspomniane fortyfikacje (bastion) nazwano „szańcem św. Marcina”, z uwagi na fakt, że w ich pobliżu znajduje się Brama św. Marcina. Zdaniem Hala Dalwooda, kierownika prac archeologicznych, to właśnie przez nią ratował się ucieczką Karol II pięć lat później, po klęsce odniesionej w bitwie. Następnie fosy otaczające mury miejskie zasypano ziemią, która posłużyła wcześniej do nasypania wałów obronnych.

Do tej pory w fosie znaleziono dekorowane dachówki z XVII w. i niewielkich rozmiarów monetę z czasów rządów Karola I. „Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć pozostałości po bitwie stoczonej tu w 1651 r.” – dodał Dalwood.

Źródła: archnews.co.uk; news.bbc.co.uk; lmmc.co.uk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy