Autor: Kamil Janicki
Tagi: Internet, Recenzje, Metodologia i historia historiografii, Naukowcy, Polska, Poznań, Wielkopolska
Opublikowany: 2010-01-24 00:50
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Blog dr. Wiktora Wernera – http://humanistyka.blog.pl/ - recenzja i ocena bloga

Blogi wykładowców akademickich to w polskim światku historycznym wciąż rzadkość. Być może ten prowadzony przez dr. Wernera z UAM-u jest pierwszym mającym w założeniu stanowić również narzędzie kontaktu między prowadzącym zajęcia a studentami.
REKLAMA

Blog powstał na początku obecnego roku akademickiego, wtedy też jego autor poinformował nas o swoim pomyśle. Odczekaliśmy kilka miesięcy, by sprawdzić jak rozwinie się interesująca inicjatywa poznańskiego metodologa historii.

Strona jest wciąż aktualizowana, choć już nie tak często jak na samym początku roku akademickiego. Autor wykorzystuje ją do codziennego kontaktu ze studentami – zamieszczania ogłoszeń na temat dyżurów, egzaminów i samych zajęć. Interesujący jest pomysł, zgodnie z którym lektura opublikowanych na blogu materiałów stanowi jeden z warunków zaliczenia prowadzonych przez dr. Wernera zajęć „Wprowadzenie do historii”.

Blog może zainteresować także postronnego czytelnika, o ile ten jest miłośnikiem metodologii historii. Dr Werner zamieszcza na nim liczne teksty – zarówno materiały źródłowe, jak i artykuły naukowe, w tym własne prace. Publikacje z zakresu metodologii historii z samego założenia są niszowe i dość trudno dostępne, stąd warto przeglądnąć blog poznańskiego wykładowcy, jeśli poszukuje się opracowań dotyczących takich zagadnień, jak np. historyczność kultury, naukowość historii, specyfika myślenia naukowego, rola metafory w dyskursie historycznym, myślenie historyczne i ahistoryczne.

Blog to jednak przede wszystkim ciekawy przykład nowoczesnego podejścia do nauczania akademickiego i kontaktu ze studentami. Ciekawe czy inni historycy pracujący na polskich uczelniach podchwycą ten pomysł?

Aktualizacja (7.04.2011): Niestety, blog jest już niedostępny – jak poinformował nas autor, został zlikwidowany „na skutek aktów wandalizmu”. Dr Werner nie rezygnuje z komunikowania się ze studentami za pomocą Internetu, ale wykorzystuje do tego wewnętrzne strony uniwersytetu.

Zobacz też

Prowadzisz blog historyczny i chciałbyś, by jeden z redaktorów „Histmaga” przygotował jego recenzję? Napisz do nas na adres redakcja.histmag.org.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy