Autor: Tomasz Piotr Michalik
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, II wojna światowa, Ameryka Północna, Wyspy Brytyjskie
Opublikowany: 18 lutego 2020
Licencja:wolna licencja

Bogdan Grzeloński – „Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940–1942” – recenzja i ocena

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, walcząc ramię w ramie doprowadziły do pokonania i upadku Państw Osi. O ich współpracy militarnej napisano już wiele prac. Czy ktokolwiek z nas zadał sobie kiedykolwiek pytanie, jakie były osobiste relacje przywódców tych dwóch mocarstw?

Bogdan Grzeloński – „Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940–1942” – recenzja i ocena

Bogdan Grzeloński
„Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940–1942”
Ocena: 8
42 zł
Wydawca: Universitas
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka
Liczba stron: 328
ISBN: 9788324235575

Autor książki, Profesor Bogdan Grzeloński, jest historykiem z wykształcenia oraz wykładowcą Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Podczas pisania tej pracy mógł skorzystać z osobistego transatlantyckiego doświadczenia – sprawował stanowisko ambasadora RP w Kanadzie.

Główną osią książki jest przedstawienie procesu powstawiania wzajemnych relacji między Winstonem Churchillem a Franklinem D. Rooseveltem, a także – co z tym idzie – tworzenie się związków między państwami, na których czele stali. Dlatego też autor przenosi nas do czasów sprzed tytułowego 1940 roku, kiedy to Churchill został premierem rządu Zjednoczonego Królestwa. Od momentu, kiedy wojna zapukała do bram Wielkiej Brytanii (właściwie, stanęła po drugiej stronie Kanału) możemy prześledzić, jak dwóch wielkich graczy próbowało przekonać siebie nawzajem do przyjęcia ich punktu widzenia oraz podjęcia konkretnych kroków. Przykładowo, kiedy, zdaniem Roosevelta, wschodni obszar Morza Śródziemnego był już stracony, Churchill chciał go bronić do ostatniego żołnierza i gorąco prosił o pomoc. Najważniejsze jednak jest powstawanie krok po kroku tego, co nazwano później Wielką Koalicją.

Interesującymi elementami książki są te momenty, w których autor zestawia wewnętrzne rozgrywki i proces podejmowania decyzji w zaciszach gabinetów z późniejszym brzmieniem listów i depesz, które wymieniali przywódcy. Żadne z państw nie było monolitem w kwestii poglądów na politykę zagraniczną, więc główni bohaterowie musieli przekonywać do swoich racji nie tylko siebie nawzajem, ale również swoich współpracowników czy wewnątrzkrajowych przeciwników politycznych.

Powstawianie wzajemnych relacji powoduje kolejne pytanie, na które autor próbuje odpowiedzieć. W jakim stopniu ich znajomość była i czy w ogóle mogła być sprawa prywatną? Mało znaną sprawą jest fakt, że korespondencja Churchilla do prezydenta Stanów Zjednoczonych – zanim został premierem – została uznana za sprawę państwową, a na jej prowadzenie otrzymał specjalną zgodę.

Innym ważnym pytaniem, które porusza autor jest kwestia motywacji twórców Wielkiej Koalicji. Na ile kierowały nimi ideały, wyrażone chociażby w epokowej Karcie Atlantyckiej, na ile zaś racja stanu czy krótkofalowe interesy polityki wewnętrznej?

Najsłabszym punktem książki jest aspekt związany z historią wojskowości. Ze względu na swoja specyfikę książka tylko w minimalnym stopniu nawiązuje do działań wojennych z tytułowych lat 1940–42, nie można jednak pisać historii politycznej w całkowitym oderwaniu od sytuacji na froncie. Błędy i pomyłki nie wpływają na główną oś książki, kłują jednak w oczy. Szczególnie, że wiele z nich można było wyłapać na poziomie redakcji – i to na podstawie ogólnodostępnych źródeł, czy też po uważnym przeczytaniu danego akapitu.

Czytelnikowi, który pragnie zajrzeć za spiżowe pomniki twórców Wielkiej Koalicji i dowiedzieć się, jak kształtowała się ich wzajemna relacja – książkę polecam.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Bogdana Grzelońskiego – „Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940–1942!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Piotr Michalik
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Miłośnik twórczości H. H. Kirsta i dziejów II wojny światowej, głównie wyposażenia i sprzętu, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Rodziny Okrętów Lotniczych. Na co dzień nauczyciel w jednej z warszawskich szkół.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy