Autor: Michael Morys-Twarowski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, 1945-1989, Historia współczesna, Chiny, Mongolia i Korea
Opublikowany: 2010-08-09 19:32
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Bogdan S. Zemanek - „Tajwańska tożsamość narodowa w publicystyce politycznej” – recenzja i ocena

Miało być o obrazie Tajwańczyków w dwóch tytułach prasowych w okresie kampanii prezydenckiej w 2004 roku. Rzeczywiście jest, ale niewiele. Przez większą część książki autor „rozkręca się”. I bardzo dobrze. Dzięki temu otrzymujemy książkę, po którą warto sięgnąć, jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś o Tajwanie.
REKLAMA
Bogdan S. Zemanek
Tajwańska tożsamość narodowa w publicystyce politycznej
28,00 zł
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Okładka: miękka
Liczba stron: 156
ISBN: 978-83-7188-182-4

Czy Tajwan należy do Chin, czy też Chiny do Tajwanu? Pytanie postawiono w latach 1949-1950, kiedy Mao Zedong proklamował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, a Chaing Kai-shek wycofał się ze swoimi zwolennikami na Tajwan. Do dziś nie padła odpowiedź. Chiny zgłaszają pretensje do Tajwanu, który faktycznie jest niepodległym państwem. Wprawdzie w 1971 r. został usunięty z Organizacji Narodów Zjednoczonych, lecz ONZ nie jest od zaprowadzania sprawiedliwości na świecie. Tajwanu nie uznaje też większość państw na świecie, które jednocześnie utrzymują z nim ożywione kontakty gospodarcze.

Krótko mówiąc, sytuacja międzynarodowa Tajwanu jest poprana. Struktura etniczna wyspy też nie jest prosta do ogarnięcia. Mieszkają tu osiadłe od stuleci chińskie grupy Minnam i Hakka oraz Waishbengreni, czyli urzędnicy i żołnierze przybyli tu w 1950 roku oraz ich potomkowie. Do tego dochodzi niezbyt liczna grupa aborygenów, mieszkających na Tajwanie „od zawsze”, czyli innymi słowy od jakiś 5 tysięcy lat. Wszystkie grupy etniczne muszą się ze sobą jakoś dogadać. Kwestia języka urzędowego wciąż wzbudza żywe dyskusje. Na to wszystko nachodzą podziały polityczne. I jeszcze ten naród tajwański. Istnieje czy nie?

Bogdan S. Zemanek, kierownik Instytutu Konfucjusza w Krakowie, prowadzi nas za rękę przez meandry tajwańskiej rzeczywistości. Spacer to ciekawy, bo spotykamy japońskich piratów, holenderskich kolonizatorów, króla Koxingę i powstańców wymordowanych w czasie Incydentu 28 lutego. Prawie na samym końcu wędrówki dowiadujemy się, jak widzą naród tajwański dwa tytuły prasowe: chińskojęzyczny „Ziyou Shibao” i anglojęzyczny „Taipei Times”. I co z tego wynika.

Książkę Zemanka czyta się dobrze. Autor wie, o czym chce napisać, i potrafi uzasadnić, dlaczego o pewnych rzeczach nie pisze. Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o Tajwanie.

Na koniec o rzeczy świętej dla historyków, a mianowicie o przypisach. Przypisy rzeczowe są skonstruowane tradycyjnie, „po niemiecku” - chciałoby się rzec. [Autor tego tekstu pierwotnie napisał informację o „niemieckich przypisach” w przypisie do tej recenzji, czego osobiście nie znoszę – ŁG]. Za to przypisy bibliograficzne wplecione są w tekst, czego nie cierpię. Autor z wykształcenia jest psychologiem i etnologiem [Zemanek 2009], co wszystko wyjaśnia w tej materii.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy