Budynek uniwersytetu zabija naukowców?

opublikowano: 2008-09-24, 21:52
wszelkie prawa zastrzeżone
Czy eksperymenty sprzed niemal 100 lat wywołują raka u wykładowców Uniwersytetu w Manchesterze? Zdaniem koronera nie może być mowy o przypadku, a eksperci biją na alarm. Tymczasem władze uczelni zapewniają, że zabytkowy budynek jest w 100% bezpieczny.
reklama

W ubiegłym roku na raka zmarł liczący 62 lata dr Hugh Wagner. W kilka miesięcy później walkę z rakiem mózgu przegrała jego koleżanka po fachu, inny psycholog pracujący na Uniwersytecie w Manchesterze - Vanessa Santos-Leitao. Ta sama choroba tydzień temu zabiła 69-letniego Arthura Readera. W 1993 z tego samego powodu zmarł John Clark.

Wszyscy wymienieni naukowcy byli pracownikami naukowymi Uniwersytetu w Manchesterze. Wszyscy też pracowali w lub w pobliżu pokoju 2.62. To właśnie w tej sali w latach 1909-1917 swoje eksperymenty prowadził Ernest Rutherford: noblista, który odkrył istnienie jądra atomowego. Aż do połowy XX wieku w budynku rozszczepiano atomy i prowadzono różne badania nad radioaktywnością.

Czy nad budynkiem University of Manchester ciąży fatum? (fot. Pit-yacker, licencja: CC ASA 2,5, źródło: Wikipedia)

Zdaniem ekspertów, fala następujących po sobie zgonów na raka mózgu to efekt tych dawnych eksperymentów, który uderza w psychologów, obecnie pracujących we wspomnianym budynku.

Władze uczelni zapewniają, że podobieństwo zgonów to przypadek, a budynek jest bezpieczny.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Ernest Rutherford dożył 66 lat i zmarł w 1937 roku na przepuklinę, a nie raka.

Źródło : gazeta.pl

reklama
Komentarze
2008-09-28 11:33
Gość: Coobeck
Vitam No właśnie nie napisałeś :) - w tym znaczeniu, że \"kontrowersyjne badania\" to słowo-wytrych. Badania mogą być uznane za kontrowersyjne z miliarda z hakiem powodów (od naruszenia zasad etyki zaczynając po osobistą niecheć prowadzącego badania i ocenuającego je :) ) - a ekran monitora nie piszczy, który konkretnie z nich miałeś na myśli :)
Odpowiedz
2008-09-26 17:44
Kamil Janicki
A czy czasem nie napisałem wyżej, że chodzi o \"bardzo kontrowersyjne badania\"? ;-)
Odpowiedz
2008-09-26 17:19
Gość: Coobeck
Vitam A może po prostu było tak, że wybuch i napromieniwanie przeżyły głównie te osoby, które i tak z natury były biologicznie silniejsze i tak czy tak dożyłyby sędziwego wieku? Wówczas badania statystyczne niczego by nie dowodziły - bo prowadzone były na próbce \"zafałszowanej\" :)
Odpowiedz
2008-09-25 17:53
Kamil Janicki
Skąd? To bardzo proste. Osoby z Hiroszimy i Nagasaki, które były \"świadkami\" zrzucenia bomb są objęte szczególną opieką medyczną. Z badań wynika, że dożywają bardziej zaawansowanego wieku, niż przeciętnie Japończycy. A, że jest to spora grupa, spełniająca wymogi badania statystycznego, to wyniki te dają do myślenia. Postaram się znaleźć link do konkretnego artykułu.
Odpowiedz
2008-09-25 16:23
Gość: Coobeck
Vitam A co to znaczy \"wydłużyło życie\"? Skąd niby wiadomo, jak długo by żyli, gdyby ich nie napromieniowano? :)
Odpowiedz
2008-09-25 10:53
Kamil Janicki
Kiedyś czytałem o podobnych, a zarazem bardzo kontrowersyjnych, badaniach w odniesieniu do osób które przeżyły zrzucenie bomby na Hiroszimę. Ponoć promieniowanie nie tylko nie zaszkodziło \"słabiej napromieniowanym\" ale... wydłużyło ich życie.
Odpowiedz
2008-09-25 09:31
Gość: Turu
Z drugiej strony badania nad gornikami kopaln uranu dowiodly, ze przecietnie sa oni zdrowsi i zyja dluzej. Moze wiec warto przeanalizowac wartosci dla wszystkich pracownikow tych \"fatalnych okolic\". Moze to jednak faktycznie zbieg okolicznosci, moze ci naukowcy byli po prostu bardziej podatni na raka i dlatego zmarli? A tak mamy \"klatwe Rutherforda\"!
Odpowiedz
2008-09-25 05:11
Gość: Marcin Wasilewski
Swoja droga, nietylko \"promieniowanie\" moze wyplywac na dlugosc zycia naukowcow, wg. badan spzred paru lat w 90% firm wentylacja itp w polsce byla tak niesprawna i \"zasyfiona\", ze byla tylko rozprowadzalnia wszelkich roztoczy i innych swinstw;) Moze na uniwerku tez maja nieczyszczone szyby wentylacyjne sprzed wieku (bo skzoda kaski) i odbija sie to na zdrowiu;]
Odpowiedz
2008-09-24 22:23
Kamil Janicki
O przepraszam bardzo, na gazecie to akurat w tytule popełnili rażący błąd warsztatowy ;-)... Ja tylko starałem się dobrać tytuł przyciągający uwagę ;-).
Odpowiedz
2008-09-24 21:50
Gość: Adso
Tytuł tekstu jak z o2.pl albo gazety.pl ;P
Odpowiedz
o autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone