„Burza zaczęła się na Wołyniu” - wystawa pod patronatem Histmag.org

28 stycznia 2014 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarta zostanie wystawa upamiętniająca historię 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

W 2014 roku minie 70 lat od rozpoczęcia – na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Komendanta Głównego Armii Krajowej – akcji „Burza”. Rocznicę tę zamierza uczcić Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie przez organizację wystaw tematycznych, spotkań, przedsięwzięć edukacyjnych. Pierwszą inicjatywą poświęconą wydarzeniom sprzed 70 lat będzie wystawa planszowa „Burza zaczęła się na Wołyniu”. Przybliży ona walkę Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej – ziemiach, które po II wojnie światowej Polska utraciła. Zwiedzający będzie mógł zapoznać się z dramatycznymi losami Polaków na Wołyniu pod dwiema okupacjami: sowiecką i niemiecką oraz zbrodniami ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności w trakcie tzw. „rzezi wołyńskiej”, rozwojem konspiracji cywilnej i wojskowej, sformowaniem i walką 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – największej (nie licząc oddziałów walczących w powstaniu warszawskim) formacji AK, która podjęła walkę w czasie „Burzy”, aż po tragiczny epilog – rozbrojenie wołyńskiej dywizji przez Sowietów, „sojusznika naszych sojuszników”. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz prof. Władysława Filara, żołnierza 27 WDP AK i jej historyka. Część z nich nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie. Partnerami projektu są: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe - informują twórcy ekspozycji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 stycznia przyszłego roku o godz. 13:00 w siedzibie Muzeum AK w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12). Wydarzeniu będzie towarzyszyć wykład prof. Andrzeja Sowy pt. Kontrowersje wokół Burzy.

Więcej informacji: muzeum-ak.pl.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy