CIA ujawnia kolekcję historycznych map!

opublikowano: 2016-12-07 14:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Strategiczne mapy, opracowywane przez CIA od lat 40., były skrzętnie ukrywane przed wzrokiem postronnych obserwatorów. Aż do teraz.
REKLAMA

Kartografowie, pracujący dla CIA od lat 40., mają za zadanie opracowywać mapy wizualizujące zagadnienia związane z polityką Stanów Zjednoczonych. Drobiazgowe analizy kartograficzne stanowią wsparcie dla CIA i Białego Domu przy podejmowaniu kluczowych dla państwa decyzji. I tak wśród map znajdziemy przedstawienie sytuacji na Pacyfiku w 1945 r., rozlokowanie sowieckich baz na Kubie w latach 60., czy główne szlaki przemytu narkotyków w latach 90.

Mapa Zatoki Guantanamo, prezentująca rozlokowanie baz marynarki (domena publiczna)

Zagadnień jest zresztą więcej – od sytuacji politycznej, przez skład narodowościowy danego regionu, po klęski żywiołowe. Z map przebija się całe spektrum problemów, z jakimi borykały się Stany Zjednoczone na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Widoczne są także obiekty zainteresowania USA – zarówno strefy wpływów (Bliski Wschód) jak i rywale (ZSRR).

Kolekcja map dostępna jest TUTAJ

Mapy zostały odtajnione ze względu na 75-lecie działalności pracującego przy CIA Centrum Kartograficznego.

Zobacz także:

Źródło: www.news.com.au, news.nationalgeographic.com

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone