Cesarz Akihito abdykował. Na Chryzantemowym Tronie zastąpi go syn, Naruhito

opublikowano: 2019-04-30 13:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Zmiana na Chryzantemowym Tronie. Cesarz Japonii abdykował. Zastąpi go jego najstarszy syn – książę Naruhito, który został 126. władcą. To historyczne wydarzenie w dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni.
REKLAMA
Cesarz Akihito (fot. Shawnc , opublikowano na licencji CC BY 3.0 )

Ostatni raz podobny przypadek miał miejsce 202 lata temu, kiedy to w 1817 roku cesarz Kokaku zrzekł się tronu na rzecz swojego syna. Tym samym, 1 maja, kończy się era Heisei („pokój wszędzie”) i rozpoczyna era Reiwa („piękna harmonia”).

Cesarz Akihito sprawował rządy przez 30 lat, natomiast ceremonia abdykacji zajęła zaledwie 10 minut. Odbyła się w tokijskim pałacu cesarskim, we wtorek, 30 kwietnia, o godzinie 10.00 czasu polskiego. Cesarzowi towarzyszyło 300 gości.

Po abdykacji monarchy regalia (lustro, miecz oraz klejnoty) przekazano następcy tronu, 59-letniemu Naruhito. Jednakże przejmowanie tronu władzy zostało rozciągnięte w czasie. Finalna ceremonia odbędzie się dopiero 20 października. Wezmą w niej udział przedstawiciele 200 państw. Nowo wybrany cesarz ma już za sobą pierwsze przemówienie, które wygłosił tuż po godzinie 11.00.

Przypomnijmy, że cesarz Akihito jest pierwszym władcą w historii Japonii, który odziedziczył tron na mocy postanowień powojennej konstytucji. Od jutra będzie mógł tytułować się jako „joko”, czyli emerytowany cesarz.

Abdykacja planowana

O planowanej abdykacji wiadomo było już od 2016 roku. Cesarz zdecydował się na ten krok z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. W lipcu 2018 roku media informowały o nudnościach, zawrotach głowy i innych dolegliwościach będących konsekwencją niedokrwienia mózgu. Wcześniej przeszedł też operację serca, a w dodatku zmagał się z chorobą nowotworową.

Abdykacja nie była jednak zwykłą formalnością, ponieważ zgodnie z tamtejszym prawem, zgodę na zrzeczenie się tronu przez władcę musi wyrazić parlament, podejmując odpowiednią ustawę. Tę przegłosowano w czerwcu 2017 roku.

Początek ery Naruhito

Naruhito to pierworodny syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Jest gruntownie wykształcony. Studiował na uniwersytecie Gakushuin w Tokio oraz w Oksfordzie. Od 1993 roku jest żonaty z dyplomatką Masako Owadą, z ktorą ma jedno dziecko, 17-letnią córkę. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości może pojawić się problem związany z kwestią dziedziczenia tronu, ponieważ zgodnie z japońskim prawem kobiety nie mogą dziedziczyć tronu.

Źródła:

www.tvp.info, www.rp.pl, www.tvn24.pl, www.rp.pl

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone