Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Historia współczesna, Japonia
Opublikowany: 2019-04-30 13:05
Licencja: wolna licencja

Cesarz Akihito abdykował. Na Chryzantemowym Tronie zastąpi go syn, Naruhito

Zmiana na Chryzantemowym Tronie. Cesarz Japonii abdykował. Zastąpi go jego najstarszy syn – książę Naruhito, który został 126. władcą. To historyczne wydarzenie w dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni.
REKLAMA
Cesarz Akihito (fot. Shawnc , opublikowano na licencji CC BY 3.0 )

Ostatni raz podobny przypadek miał miejsce 202 lata temu, kiedy to w 1817 roku cesarz Kokaku zrzekł się tronu na rzecz swojego syna. Tym samym, 1 maja, kończy się era Heisei („pokój wszędzie”) i rozpoczyna era Reiwa („piękna harmonia”).

Cesarz Akihito sprawował rządy przez 30 lat, natomiast ceremonia abdykacji zajęła zaledwie 10 minut. Odbyła się w tokijskim pałacu cesarskim, we wtorek, 30 kwietnia, o godzinie 10.00 czasu polskiego. Cesarzowi towarzyszyło 300 gości.

Po abdykacji monarchy regalia (lustro, miecz oraz klejnoty) przekazano następcy tronu, 59-letniemu Naruhito. Jednakże przejmowanie tronu władzy zostało rozciągnięte w czasie. Finalna ceremonia odbędzie się dopiero 20 października. Wezmą w niej udział przedstawiciele 200 państw. Nowo wybrany cesarz ma już za sobą pierwsze przemówienie, które wygłosił tuż po godzinie 11.00.

Przypomnijmy, że cesarz Akihito jest pierwszym władcą w historii Japonii, który odziedziczył tron na mocy postanowień powojennej konstytucji. Od jutra będzie mógł tytułować się jako „joko”, czyli emerytowany cesarz.

Abdykacja planowana

O planowanej abdykacji wiadomo było już od 2016 roku. Cesarz zdecydował się na ten krok z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. W lipcu 2018 roku media informowały o nudnościach, zawrotach głowy i innych dolegliwościach będących konsekwencją niedokrwienia mózgu. Wcześniej przeszedł też operację serca, a w dodatku zmagał się z chorobą nowotworową.

Abdykacja nie była jednak zwykłą formalnością, ponieważ zgodnie z tamtejszym prawem, zgodę na zrzeczenie się tronu przez władcę musi wyrazić parlament, podejmując odpowiednią ustawę. Tę przegłosowano w czerwcu 2017 roku.

Początek ery Naruhito

Naruhito to pierworodny syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Jest gruntownie wykształcony. Studiował na uniwersytecie Gakushuin w Tokio oraz w Oksfordzie. Od 1993 roku jest żonaty z dyplomatką Masako Owadą, z ktorą ma jedno dziecko, 17-letnią córkę. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości może pojawić się problem związany z kwestią dziedziczenia tronu, ponieważ zgodnie z japońskim prawem kobiety nie mogą dziedziczyć tronu.

Źródła:

www.tvp.info, www.rp.pl, www.tvn24.pl, www.rp.pl

POLECAMY

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy