Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Historia polityczna, Europa, Włochy, Starożytny Rzym
Opublikowany: 2022-05-11 05:31
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Cesarze Rzymu. Żołnierze za życia, bogowie po śmierci” – nowy numer Pomocnika Historycznego POLITYKI

11 maja ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: Cesarze Rzymu. Opowiadamy o kulisach władzy, wielkości Wiecznego Miasta, życiu codziennym z jego rozrywkami i ucztami, o roli kobiet, a wszystko to piórami znakomitych polskich starożytników, którzy przekazują najnowszą wiedzę.
REKLAMA
Pomocnik Historyczny POLITYKA
„Cesarze Rzymu. Żołnierze za życia, bogowie po śmierci”
23,99 zł
Wydawca: POLITYKA
Rok wydania: 2022
Okładka: klejona
Liczba stron: 132
Premiera: 11.05.2022 r.
Format: A4

Rządzenie Imperium Rzymskim było zajęciem wyjątkowo niebezpiecznym. Spośród około 70 władców od początku cesarstwa do chwili jego podziału na część wschodnią i zachodnią ponad 40 padło ofiarą zamachów. Gdyby doliczyć uzurpatorów, nagłych zgonów byłoby jeszcze więcej. Wysokie ryzyko śmierci wynikało z braku jasno określonych zasad przekazywania władzy – pierwszy cesarz, August, nie miał męskiego potomka i nie stworzył reguł sukcesji. Władzy nie dziedziczono. Następca był wybierany spośród elit, więc walka o purpurę bywała krwawa. Cesarze ginęli w wyniku spisków, z ręki rodziny, konkurentów i ochroniarzy.

A przy tym ich władza była grą pozorów: państwo przekształciło się w monarchię wojskową, ale oficjalnie pozostało republiką (res publica) z jej instytucjami - zgromadzeniami ludu i senatem. Cesarz, absolutny pan życia i śmierci, naczelny wódz armii, która przysięgała mu wierność, tytularnie był zaledwie pierwszym obywatelem (princeps civitatis), urzędnikiem służącym innym. Stąd skrupulatne trzymanie się republikańskiego sztafażu. Władca miał nie drażnić swoją rzeczywistą pozycją. Strojne szaty, diademy, ostentacja przyszły w późnych latach imperium wraz z modą na orient i nie były dobrze widziane przez Rzymian.

Opowiadamy o kulisach władzy, wielkości Wiecznego Miasta, życiu codziennym z jego rozrywkami i ucztami, o roli kobiet, a wszystko to piórami znakomitych polskich starożytników, którzy przekazują najnowszą wiedzę.

Wśród 30 cesarzy, których przedstawiamy bliżej, są założyciele kolejnych dynastii, wielcy reformatorzy, postacie kontrowersyjne i owiane czarną legendą. Poprzez ich osoby opowiadamy historię cesarstwa.

Zapraszamy do lektury.

Pomocnik Historyczny POLITYKI: Cesarze Rzymu ukazał się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczy 132 strony, cena: 23,99 zł. Można je kupić także na sklep.polityka.pl.

Pomocnik Historyczny POLITYKI: Cesarze Rzymu zamówicie pod tym linkiem! 

Zobacz też pozostałe publikacje, dostępne w ofercie Wydawnictwa Polityka.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy