Chłopcy, partyzanci... Wojna oczami nastolatki [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-03-08 08:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„W maju 1943 r. nasze miasto powiatowe Tuchola przeżyło wstrząs polityczny. Chłopcy w wieku od piętnastego do dwudziestego roku życia zostali aresztowani pod zarzutem przynależności do jakiejś organizacji podziemnej”.
REKLAMA

Rzeczywiście zostali wciągnięci przez starszych, którzy mieli kontakty z partyzantami. W obrębie Czerska powstały grupy partyzanckie – agendy ogólnopolskich organizacji ruchu oporu działających na terenie Pomorza Gdańskiego, m.in. organizacji „Grunwald”, Armii Krajowej oraz „Dziewięciu z nieba” – „zrzuconej” polsko -radzieckiej grupy dywersyjno -wywiadowczej, mającej na celu przede wszystkim rozpoznawanie niemieckich transportów wojskowych na trasach Kościerzyna–Bydgoszcz i Chojnice–Tczew. Chłopcy spotykali się w starej, rozwalającej się leśniczówce w głębi lasu. Przypuszczalnie nie wiedzieli nawet dobrze, o co w tym wszystkim chodzi. Gestapo niezmordowanie tropiło partyzantów i dezerterów Wehrmachtu. Jednym z uciekinierów był nasz znajomy Władek Włoch. Miał ośmiu braci i jedną siostrę. Pełnoletni bracia, a także ojciec z czterema młodszymi, nie podpisali trzeciej grupy Volkslisty i zostali wywiezieni do obozu pracy. Jeden jedyny Władek trafi ł pod Gdańsk, gdzie za namową niemieckiego gospodarza podpisał listę. Chcąc pomóc rodzinie, wierzył, że wstępując do niemieckiego wojska uratuje rodzinę, która wróci do domu. Niestety, takiej szansy już nie było – nikt z jego rodziny nie wyszedł z obozu. Bracia robili mu wymówki, że ich zdradził. Przejął się bardzo tak trudną sytuacją i po przeszkoleniu w wojsku niemieckim przed wyjazdem na front zbiegł do lasu, by wstąpić do partyzantki. Spotkał tu jeszcze dwóch dezerterów z Mukrza i z Zielonki...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Wojna oczami nastolatki. Wspomnienia Agaty Zofii Prabuckiej z lat 1939–1945” pod redakcją Jana Hlebowicza.  Zainteresował Cię fragment? Zamów książkę poniżej:

Anna Prabucka-Firlej, Jan Hlebowicz (red.)
„O życiu i legendach sześciu niezwykłych jeźdźców”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
120
ISBN:
978-83-8229-890-1
EAN:
9788382298901
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone