Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Historia religii, II wojna światowa, Włochy, Europa
Opublikowany: 2009-06-25 17:01
Licencja: wolna licencja

Ciąg dalszy sporów o Piusa XII

Fundacja Utorować Drogę (Pave the Way) z Nowego Jorku twierdzi, że zgromadziła ponad 2300 dokumentów dowodzących zaangażowania Piusa XII w ratowanie Żydów. Potwierdza się również, że Hitler planował porwanie lub morderstwo Ojca Świętego, zaś Watykan zaprzecza, jakoby postawa organizacji żydowskich miała wpływ na spowolnienie procesu beatyfikacyjnego kontrowersyjnego papieża.

Jak poinformował Gary Krupp, prezes nowojorskiej fundacji, odnalezione dzięki jej staraniom dokumenty z lat 1940–1945 zostaną opublikowane w internecie i tym samym udostępnione do badań. Zdaniem Kruppa (będącego narodowości żydowskiej) zgromadzone materiały zdecydowanie potwierdzają, że Pius XII pilnie pracował nad ocaleniem Żydów. Prezes w ostrych słowach skrytykował jednocześnie historyków, którzy jego zdaniem nie byli w stanie dotrzeć do źródeł odszukanych przez amatorów. Pracownicy fundacji przypuszczają, że wiele innych ważnych dokumentów mogłoby zostać odnalezionych, gdyby badacze zechcieli ich poszukać.

Pius XII (fot. Ambrosius007, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

W oświadczeniu wystosowanym przez fundację nie brakuje innych zdecydowanych stwierdzeń, według których Pius XII był niezaprzeczalnie prawdziwym bohaterem. Miał on nie tylko angażować się w ratowanie Żydów przed nazistowską tyranią, ale też starać się chronić palestyńskich Żydów przed Turkami w 1917 roku, a także popierać w 1925 roku powstanie państwa żydowskiego w Palestynie. Zasugerowano nawet, iż całkiem możliwe, że ocalił więcej Żydów niż wszyscy pozostali przywódcy religijni i polityczni razem wzięci. Co więcej, zrobił to pod bezpośrednią groźbą niemieckich karabinów znajdujących się 180 metrów od jego okna. Skąd więc tak kiepska reputacja Piusa XII po wojnie? Miała być ona efektem działań KGB zmierzających do zniszczenia wizerunku Kościoła Katolickiego.

Źródło: zenit.org

***

Włoski, katolicki dziennik „Avvenire” donosi tymczasem, że udało się uzyskać potwierdzenie hipotezy, jakoby Hitler zamierzał porwać lub zamordować Piusa XII. Głośno było o tym w 1997 roku, kiedy to Dan Kurzman opublikował książkę opartą na opowieściach generała Karla Wolfa, dowódcy SS we Włoszech, któremu Führer miał polecić wykonanie tego planu. Do tej pory nie było jednak sposobu na weryfikację tych twierdzeń.

Włoska gazeta zacytowała syna Wessela Freytaga von Loringhovena, w czasie wojny pułkownika Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu. Dzień po aresztowaniu Mussoliniego miał on uczestniczyć w spotkaniu, na którym Hitler nakazał ukaranie Włochów poprzez porwanie lub zamordowanie króla Emmanuela III i papieża Piusa XII. Obecni byli też pułkownik Erwin von Lahousen i admirał Wilhelm Canaris, szef niemieckiego kontrwywiadu. To on miał poinformować o całej sprawie swego włoskiego odpowiednika, generała Cesarego Amègo, który nagłośnił niemieckie plany, uniemożliwiając ich realizację.

Canaris, Von Lahousen i Freytag von Loringhoven byli członkami niemieckiego ruchu oporu – obaj pułkownicy brali udział w spisku Clausa von Stauffenberga, zaś Canaris został wcześniej (w lutym 1944 roku) zdymisjonowany i umieszczony w areszcie domowym, a następnie skazany na śmierć w 1945 roku.

Jak twierdzi „Avvenire”, opublikowane świadectwo potwierdza zeznania Von Lahousena złożone podczas procesu w Norymberdze 1 lutego 1946 roku.

Źródło: zenit.org

***

Watykan zdecydowanie zaprzeczył, jakoby naciski ze strony organizacji żydowskich były powodem opóźnienia decyzji o wyniesieniu na ołtarze Piusa XII. Sugestie ks. Petera Gumpela, niemieckiego jezuity i głównego relatora w toczącym się procesie beatyfikacyjnym, nazwano nieuzasadnionymi i nieodpowiednimi, podkreślając, że Benedykt XVI podejmuje decyzje samodzielnie i musi zachować całkowitą wolność w swych rozważaniach i decyzjach.

Źródło: AP & yahoo.com

Zobacz też

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy