Cichociemni: rocznica pierwszego zrzutu

opublikowano: 2010-02-15 02:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsi cichociemni desantowali się w okolicach Skoczewa na Śląsku Cieszyńskim.
REKLAMA
Elżbieta Zawacka. Jedna z cichociemnych.

Cichociemni opuścili Wielką Brytanię na pokładzie należącego do 1419. Eskadry bombowca Armstrong Whitworth Whitley i zgodnie z założeniami mieli opuścić pokład maszyny w rejonie Włoszczowej. Niestety z powodu błędu brytyjskich pilotów cichociemni oddali ostatecznie skoki niedaleko Skoczewa. Pomimo to całej grupie udało się dotrzeć do Warszawy.

Łącznie w latach 1941-1944 do kraju przetransportowano 317 cichociemnych oraz 29 kurierów udających się do Polski z ramienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ostatni lot miał miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r.

Źródło: Korczyński G., Polskie odziały specjalne w II wojnie światowej, Warszawa 2006.

Cichociemni – zobacz też

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone