Co się wydaje? (2 maja 2012)

opublikowano: 2012-05-02 11:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Długi weekend w pełni. Słoneczko, przyjemny wietrzyk i sporo wolnego. Z tej okazji specjalnie dla Was prezentujemy najciekawsze książki z półek księgarskich!
REKLAMA

Führer. Walka do ostatniej kropli krwi (Znak)

Najnowsza historyczna propozycja Wydawnictwa Znak prezentuje niezwykłe zjawisko ostatnich miesięcy II wojny światowej. Sytuacja hitlerowskich Niemiec była już wówczas beznadziejna. Na obu frontach walczyły dzieci i starcy w mundurach, miasta były zrównane z ziemią, a ludność cywilną wydano na pastwę Armii Czerwonej. Adolf Hitler zamknięty w swoim berlińskim bunkrze wydawał polecenia nieistniejącym armiom. Pomimo tragicznie groteskowej rzeczywistości tak żołnierze, jak i zwykli Niemcy wciąż trwali przy swoim Führerze. Czy decydującą rolę odegrał tu terror? A może magnetyzm wodza? Jak to się stało, że Niemcy znosili kolejne ciosy? Dlaczego nie buntowali się, nie składali masowo broni? Wybitny brytyjski historyk Ian Kershaw, autor monumentalnej biografii Hitlera, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Już niebawem na łamach Histmaga recenzja książki.

Battlefield 3: Rosjanin (Insignis)

Książka oparta jest na motywach gry komputerowej Battlefield 3, nie stanowi jednak liniowej fabularyzacji rozgrywki. Jest to niezależna książka sensacyjna, spod pióra Andy McNaba, doświadczonego i uznanego pisarza, autora ponad dwudziestu książek, a przy tym byłego żołnierza brytyjskich sił specjalnych SAS. Napisana realistycznym językiem, powieść przenosi czytelnika do postsowieckiej, rządzonej przez oligarchów i GRU Moskwy, a także do Iranu. W obu miejscach początek mają dwa niezależne wątki: jeden opowiada o Dimie Majakowskim, byłym żołnierzu Specnazu, pracującym obecnie dla rosyjskich miliarderów, drugi natomiast przedstawia historię sierżanta marines, Henry’ego Blackburna na misji w pogrążającym się w chaosie Iranie. Oba wątki splotą się w zaskakujący sposób, prowadząc do nieoczekiwanego finału. Recenzji książki już niebawem szukajcie na łamach Histmaga.

Niemcy bronią się przed Polską. Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918–1933 (Erica)

Najnowsza propozycja wydawnictwa Erica to opis procesów zachodzących w Reichswehrze w latach krótko po wojnie, a także w okresie Republiki Weimarskiej. Chociaż bardzo silnie ograniczona ustaleniami traktatu wersalskiego, stanowiła ona kuźnię myśli wojskowej, która przeobraziła sposób prowadzenia działań wojennych. Jej nowatorskość podkreśla fakt, że odciska ona swe piętno do dziś, znajdując wielu naśladowców. Robert Citino opisuje ewolucję niemieckiej taktyki i doktryny w kontekście stosunków polsko-niemieckich, które wymykają się pełnemu zrozumieniu bez perspektywy militarnej. Książka oparta jest na rozbudowanej bazie źródłowej, co pozwala zrozumieć, jak armia niemiecka dochodziła do rozwiązań taktyczno-operacyjnych święcących triumfy na polach bitew II wojny światowej. Interesujące fragmenty książki stanowią opisy manewrów Reichswehry oraz obraz Wojska Polskiego w oczach niemieckiego wywiadu wojskowego. Do lektury recenzji zapraszamy już niebawem na łamach naszego portalu.

Wawel na starej fotografii (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)

Do rąk czytelników trafiła piewsza pozycja z serii Biblioteka Ikonograficzna. Pozycja ta nie jest katalogiem; jej celem jest ukazanie dziejów Krakowa i jego budowli poprzez obrazy, a jednocześnie zapoznanie Czytelnika ze zbiorami ikonograficznymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na zbiory te składają się obrazy i rysunki, grafiki i pocztówki, jednak najliczniejszą ich część stanowi kolekcja fotograficzna. W publikacji wykorzystano zdjęcia krakowskich fotografów z końca XIX i początku XX wieku. „Wawel na starej fotografii” składa się z czterech części. Pierwsze trzy pokazują, jak zmieniało się wawelskie wzgórze na przestrzeni blisko 80 lat: od lat 60. XIX wieku po rok 1939. Czwarta część skupia się natomiast na wydarzeniach, które rozgrywały się na Wawelu. W najbliższym czasie recenzja książki ukaże się na łamach naszego portalu.

REKLAMA

Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629. (Wydawnictwo Poznańskie) Jest to pierwsze opracowanie, które w całości poświęcone jest zaangażowaniu Kurlandii i Semigalii w konflikt polsko-szwedzki w tym długim okresie, obejmującym prawie trzy dekady. Księstwa Kurlandii i Semigalii były wówczas teatrem działań wojennych, a jego mieszkańcy brali aktywny udział w walkach. Dzięki książce czytelnik może poznać i zrozumieć stosunek Kurlandii do wojny oraz stanowisko, jakie wobec trwającego konfliktu reprezentowali książęta i ich poddani. Autor poświęcił również dużo miejsca opisowi działań wojennych prowadzonych na terenie samych Inflant. Monografia oparta jest na szerokim materiale archiwalnym i może przypaść do gustu przede wszystkim miłośnikom nowożytnej historii wojskowości.

Granice i pogranicza. Mikrohistorie i historie życia codziennego (Avalon) Zbiór zaprezentowanych w tym tomie artykułów stanowi efekt dociekań historyków zajmujących się losami ludzi żyjących na pograniczu etnicznym, kulturowym czy państwowym. Podjęta tematyka sprzyjała podejściu mikrohistorycznemu, choć autorzy równie często wykorzystywali bardziej tradycyjny opis, zbliżony do klasycznej historii życia codziennego. Różne aspekty przeszłości wielokulturowej I Rzeczypospolitej i skomplikowanych dziejów ziem polskich w XIX i XX wieku, zostały przedstawione z punktu widzenia doświadczenia jednostek i społeczności lokalnych.

W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej (PWN) Dwudziestolecie międzywojenne było czasem doskonałej zabawy zarówno zwykłych Polaków, jak i przedstawicieli ówczesnych kręgów artystycznych i świata polityki. Do ulubionych rozrywek bywalców modnych miejscowości należały jazda na nartach, zabawa na dancingach i gra w brydża. Wszystkie te przyjemności były także oferowane w specjalnych pociągach rajdowych, których trasa wiodła przez podnóże polskich gór, od Jaremcza u stóp Czarnohory, aż po Wisłę w Beskidzie Śląskim. Uzupełnieniem pełnego anegdot i fragmentów wspomnień tekstu jest zbiór wcześniej niepublikowanych fotografii dokumentujących letnie i zimowe wojaże znanych polityków, między innymi Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, czy Józefa Becka.

Mocarz alkowy – August II Mocny i kobiety (Bellona)

August II z saskiej dynastii Wettinów, zwany przez potomnych Mocnym, rządził Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez 36 lat, (z dwuletnią przerwą spowodowaną wymuszoną abdykacją). Nigdy nie spełnił swego największego marzenia i nie zdobył władzy, jaką miał „Król Słońce”, Ludwik XIV, jednak w jednej kwestii nie tylko dorównał, ale nawet przewyższył swego politycznego idola: w liczbie spłodzonych dzieci. Historycy szacują, iż August II Mocny spłodził od 300 do 360 potomków, aczkolwiek on sam przyznawał się do ojcostwa zaledwie 11 z nich. Przydomka „Mocny” nie zawdzięczał niepospolitej sile, która pozwalała mu łamać podkowy i zginać blaszane talerze, ale właśnie wielkiemu temperamentowi erotycznemu i nieskończonej liczbie metres i kochanek.

Bogowie u władzy (Słowo) Książka poświęcona odwiecznym związkom pomiędzy sacrum a władzą oraz mitom, które przez wieki otaczały osobę władcy. Na przykładzie postaci takich jak Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Kaligula, Napoleon, Lenin, Mussolini, Stalin, Hitler, Ceauşescu, Kim Ir Sen i Kim Dzong Il przedstawione zostały cechy „boskiego władcy”. W książce analizowany jest mit boskiego pochodzenia, mit solarny i astralny, mit Herkulesa, mit mesjański, mit nieśmiertelności, a także mit Antychrysta i mit wampira. Ukazane zostały też sposoby kreowania boskich cezarów i wodzów państw totalitarnych, m.in. za pomocą strojów, ikon i innych wizualnych środków przekazu. Książka opowiada o drzemiącej w społeczeństwach potrzebie ubóstwienia swojego władcy, jak również o próbach aktualizacji dawnych mitów, które boleśnie zaważyły na dziejach XX wieku, w którym mit stał się siłą napędową historii.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Adam Pieńkowski
Ur. w 1987 r., doktorant historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010/2011. Studiował historię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Autor artykułów, edycji źródłowych i recenzji, stały współpracownik portalu historycznego Histmag.org. Związany z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajmującym się staropolską wojskowością. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na parlamentaryzmie, kulturze politycznej i wojskowości I Rzeczypospolitej w dobie panowania Wazów. W obszarze jego badań znajdują się również postawy szlachty mazowieckiej. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską poświęconą dwóm sejmom za panowania Zygmunta III z lat 1587–1589.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone