Co się wydaje (20 marca)

opublikowano: 2012-03-20 08:30
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatnim dniu zimy pozostaje nam nie tylko wspominać to ile książek zdążyliśmy już przeczytać. Przede wszystkim czas zastanowić się nad tym co jeszcze można przeczytać. Oto kilka naszych propozycji.
REKLAMA

Lepszy dzień nie przyszedł już (Iskry)

Na książkę składają się trzy opowieści o losach rodzin zamieszkujących przed wojną Kresy Wschodnie. Niektóre wątki, znane miłośnikom twórczości Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, powracają tu uzupełnione i rozwinięte po latach. Wśród drugoplanowych bohaterów tych opowieści nie brak postaci znanych i zasłużonych dla polskiej kultury i historii, takich jak: Melchior Wańkowicz, Maria Rodziewiczówna, generał Władysław Anders, major Henryk Dobrzański „Hubal”, marszałek Józef Piłsudski, generał Stefan Rowecki „Grot”. Tło wydarzeń stanowią miejsca tragicznie wpisane w historię Polski i Polaków: Syberia, Kazachstan, Katyń, Auschwitz, Monte Cassino, ale również wojenne i powojenne skupiska polskości w Iranie, Afryce Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, jak i przedwojenne w Mandżurii. Książka zawiera wiele niepublikowanych fotografii i dokumentów. Już niebawem na łamach Histmag.org ukaże się recenzja tej książki.

Morderstwo w klasztorze (Promic)

Młoda Amerykanka, Felicity Howard, która w zakonnej wspólnocie w Yorkshire w Anglii szukała pomysłu na życie, odkrywa zwłoki bestialsko zamordowanego mnicha. Co więcej, na miejscu zbrodni, nad ciałem denata, zastaje obficie splamionego krwią brata Antony’ego, swojego wykładowcę historii Kościoła. Jak napisała Kate Charles, autorka „Deep Waters”, książka opublikowana przez Promic to Wspaniała uczta dla miłośników thrillerów. W tej książce pasjonujące śledztwo w sprawie zbrodni, wzbogacone wątkami historii Kościoła i burzliwego romansu. Donna Fletcher Crow stworzyła dla siebie interesującą niszę w ramach gatunku, który można nazwać ‘kościelnym kryminałem’ z metafizyczną aurą w tle. Propozycja dla lubiących mocne wrażenia. Już niebawem na łamach Histmag.org recenzja tej pozycji.

Leningrad (Wyd. Literackie)

Autorka, Anna Reid opisuje wydarzenia rozgrywające się w Leningradzie oblężonym przez Niemców między jesienią 1941 a styczniem 1944 często oddając głos mieszkańcom – ludziom, którzy musieli przetrwać ponad dwa lata w prawdziwym piekle, cierpiąc choroby i głód. Sytuację w oblężonym Leningradzie analizuje ona jako wielkie zjawisko społeczne, badając i opisując ekstremalne zachowania, niedopuszczalne w normalnych warunkach, do których ta sytuacja zmusza. Książka jest również kolejnym przyczynkiem do weryfikacji zafałszowanego obrazu oblężenia Leningradu, przez lata utrwalanego przez radziecką propagandę. Brytyjskiej autorce udało się dotrzeć do rosyjskich archiwów, dzięki czemu w książce pojawiają się informacje wcześniej nieobecne w literaturze, jak np. liczba przypadków kanibalizmu do jakich doszło w oblężonym mieście. Niebawem na łamach naszego portalu recenzja tej książki.

Archipelag Gułag, tomy 1-3 (Rebis)

„Archipelag GUŁag” to dobrze znana, monumentalna praca słynnego pisarza i myśliciela Aleksandra Sołżenicyna, poświęcona więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego, obywateli innych republik ZSRR i krajów podbitych. Łączy ona w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki książce tej, opublikowanej w Paryżu w latach 1973-1975, świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRR. „Archipelag GUŁag” w dalszym ciągu stanowi wielki akt oskarżenia systemu totalitarnego, panującego w Związku Radzieckim – jeden z najważniejszych jakie kiedykolwiek powstały. Jest to nie tylko niezwykły dokument zbrodniczej epoki, lecz także utwór o wysokich walorach literackich.

REKLAMA

Putin. Człowiek bez twarzy (Prószyński)

„Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść tak zaskakująca jak kariera Władimira Władimirowicza Putina. To historia pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji i błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wydawał się idealnym kandydatem na marionetkowego, posłusznego oligarchom prezydent. Jednak reżyserzy tego spektaklu grubo się przeliczyli. Zyskawszy stanowisko, Putin niespodziewanie pokazał swoją drugą twarz: nieustępliwego i łatwo zdobywającego popularność polityka, który zamierza stawiać światu własne warunki.

Polska rewolucja a kościół katolicki 1788-1792 (Arcana)

Rzeczpospolita w najmniejszym stopniu nie jest dla angielskiego historyka egzotyką. Niezwykle szeroka baza źródłowa pracy (zaczynając od Archivio Segreto Vaticano, a kończąc na archiwaliach kościelnych w Polsce, nieznanych naszym historykom) oraz świetna znajomość literatury światowej pozwoliły autorowi zarysować wielowątkowy i wielowarstwowy obraz problemów współżycia Kościoła i społeczeństwa, aktualny nie tylko w latach 1788-1792. Wraz z autorem śledzimy stanowisko Watykanu wobec reform dotyczących duchowieństwa, problemy majątkowe i finansowe Kościoła (porównawczo także kościołów unickiego i prawosławnego), role polityczne jego hierarchów, związki między Kościołem a edukacją społeczeństwa, funkcje zakonów i zgromadzeń, stosunek opinii szlacheckiej do Kościoła i jego problemów, religijność społeczeństwa i personalne oblicze episkopatu Kościoła katolickiego, wpływy oświecenia na Kościół i dokonywane w nim przemiany. Dla tytułowej problematyki jest to książka ogromnie istotna.

Dama w jedwabnej sukni. Opowieść o Helenie Sanguszkównie (LTW)

„Dama w jedwabnej sukni” to oparta na materiałach źródłowych opowieść biograficzna o Helenie Sanguszkównie (1836–1891). Była ona kobietą niezwykle piękną, znaną i podziwianą w salonach całej Europy. Dla jednych była światową damą o ogromnej wrażliwości, księżniczką o „dobrym sercu”, a dla innych jedynie bohaterką romansów i towarzyskich plotek. Czytelnicy książki wraz z nią przemierzą niemal całą Europę, od Petersburga po Paryż, zaglądając do ekskluzywnych kurortów, teatrów, wnętrz pałaców i atelier modnych malarzy. Opowieść zawiera mnóstwo obyczajowych szczegółów, ale także prezentuje realia życia arystokracji w XIX wieku.

Huragan (W.A.B.)

Tę historię z 2005 zna wielu z nas. Huragan Katrina z potężną siłą uderzył w Nowy Orlean, pozbawił życia blisko dwa tysiące ludzi, pozostałym odebrał dach nad głową i dorobek całego życia. W powieści wydanej przez WAB o nadciągającym huraganie i mającej nastąpić tragedii opowiada kilka osób. Bliski obłędu ksiądz próbujący pomóc tym, którzy nie mają szansy wydostać się z miasta, więźniowie z zakładu karnego przeczuwający nadchodzące niebezpieczeństwo, życiowy rozbitek, który postanawia przemierzyć ogromny dystans, by odnaleźć ukochaną mieszkającą w zagrożonym mieście, stara kobieta, która czeka na katastrofę, twierdząc, że i tak nie ma nic do stracenia... Druzgocąca siła natury jest w „Huraganie” tłem dla ukazania tego, co w obliczu dramatu dzieje się w naszych sercach i umysłach. Czytelnicy będą mogli poczuć, że przecież nie chodzi tylko o mieszkańców Nowego Orleanu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Adam Pieńkowski
Ur. w 1987 r., doktorant historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010/2011. Studiował historię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Autor artykułów, edycji źródłowych i recenzji, stały współpracownik portalu historycznego Histmag.org. Związany z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajmującym się staropolską wojskowością. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na parlamentaryzmie, kulturze politycznej i wojskowości I Rzeczypospolitej w dobie panowania Wazów. W obszarze jego badań znajdują się również postawy szlachty mazowieckiej. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską poświęconą dwóm sejmom za panowania Zygmunta III z lat 1587–1589.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone