Co się wydaje (29 czerwca 2012)

opublikowano: 2012-06-29 16:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Szczęśliwcy mają już wakacje, ci mniej szczęśliwi mogą po prostu cieszyć się ładną pogodą. Jednym i drugim polecamy nowości z naszego przeglądu!
REKLAMA

Manuskrypt Jana Żeglarza (Bukowy Las)

Istnieje pewien manuskrypt, który przez setki lat spoczywał w archiwach klasztoru franciszkanów na Wyspach Owczych. Jakie tajemnice zawiera? Kim jest jego autor? Jaki jest sekret płatków róży? Czy odpowiedź znajduje się w murach starej katedry? Czy niespełniona miłość sprzed wieków może odżyć w sercach tych, którzy poznają jej historię? Co łączy Wyspy Owcze, wybrzeża Labradoru i Gdańsk? „Manuskrypt Jana Żeglarza” to wpleciona w wielką historię opowieść o namiętnościach, miłości, przyjaźni, nienawiści, spełnionych marzeniach i zawiedzionych nadziejach. Już niebawem recenzję nowej książki wydawnictwa Bukowy Las będzie można przeczytać na naszych łamach.

Kino i historia (PWN)

Marc Ferro w swojej pracy ukazuje całą wiązkę wpływów między historią a kinem, które umożliwiają lepsze zrozumienie społeczeństw współczesnych i dawnych. Poprzez jawną treść filmów kino pozwala dotrzeć do tego, co ukryte, stanowiąc zarówno w swej dokumentalnej, jak i fabularnej formie nieoceniony zbiór archiwaliów. Autor analizując wybrane filmy fabularne, wskazuje, ile jest w nich prawdy historycznej, ile wizji artystycznej, a ile propagandy. Nie koncentruje się wyłącznie na scenariuszach, ale zwraca również uwagę na sposób narracji oraz technikę filmowania, dobór strojów i rekwizytów, a nawet na rodzaj i funkcję materiału dźwiękowego. Pokazuje jak wykorzystywać film jako źródło wiedzy o sposobach tworzenia rozmaitych wizji historii oraz ich wpływie na społeczeństwo.

Freddie Mercury. Biografia legendy (Wyd. Dolnośląskie)

Freddie Mercury - niezwykły wokalista, niezrównany showman, skomplikowana osobowość. Lesley-Ann Jones, była dziennikarka muzyczna, która towarzyszyła Queen w trasach koncertowych, obala mity, analizuje pogłoski, plotki i odkrywa nieśmiałego, wrażliwego człowieka. Za wszelką cenę stara się zrozumieć, co stoi za fenomenalnym sukcesem Queen i tragiczną śmiercią Mercury'ego. Jones bada jego surowe wychowanie oraz pogmatwaną seksualność, która doprowadziła do związków zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Biografia - oparta na wywiadach z krewnymi, przyjaciółmi, kochankami, muzykami, producentami - opisuje nie tylko sposób, w jaki świat patrzył na Freddiego, ale też jak urodzony we wschodniej Afryce chłopiec widział samego siebie. Biografia legendy portret jednej z najbardziej złożonych postaci w historii muzyki.

REKLAMA

W cieniu kwitnących wiśni (PWN)

Nao, pierwsza córka tokijskiego antykwariusza, potomka samurajów przychodzi na świat pewnej nocy 1895 roku. Dziewczynka odbiera tradycyjne wychowanie, przyswaja zasady etykiety, uczy się kaligrafii i ikebany, ceremonii parzenia herbaty, odwiedza teatry kabuki oraz no. Kiedy dorasta, świat wokół niej gwałtownie przyspiesza, zmieniają się priorytety. Giną piękne obyczaje, a zaczyna obowiązywać model cywilizacji oparty na militarnej potędze Japonii, konfliktach z Chinami, Rosją i agresji podczas II wojny światowej. Nao wraz z bliskimi ze wszystkich sił starają się odnaleźć w galopującej rzeczywistości. Koleje jej losu odzwierciedlają zawiły bieg historii Japonii. I to właśnie ona stanowi fascynujące tło powieści Miki Sakamoto.

Nie Zachód, nie Wschód. Francja i Polska w oczach niemieckich podróżnych w latach 1750-1850 (Neriton)

Autor próbuje zbadać narodowe obrazy obcych, historiograficzne kategorie Europy Zachodniej i Wschodniej i ich normatywne konotacje, jak centrum i peryferie lub postęp i zacofanie. To ambitne zadanie jest tym trudniejsze, że próbuje uczynić to w perspektywie porównawczej, obejmującej podróżowanie do Francji i Polski pomiędzy rokiem 1750 a 1850 i związane z tym rozmaitego rodzaju wypowiedzi o obu krajach. Centralną osią narracji jest analiza sposobu postrzegania i opisywania Francji i Polski w niemieckojęzycznych relacjach z podróży, które zostały opublikowane w omawianym okresie. Praca stawia frapujące pytania o porównywalność obrazów tych dwóch społeczeństw, a także samych społeczeństw. Rzecz dla wszystkich tych, którzy narzekają na posuchę metodologiczną w polskiej historiografii.

Partia komunistyczna w Polsce - struktury, ludzie, dokumentacja (Archiwum Państwowe w Lublinie/Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych)

Na półki księgarskie trafiła właśnie interesująca praca zbiorowa ponad trzydziestu autorów, pod redakcją Dariusza Magiera. Publikacja dotyczy różnych aspektów historii partii komunistycznych w Polsce w latach 1918-1990, czyli funkcjonujących w tym czasie struktur: Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Robotniczej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Książka jest plonem konferencji naukowej zorganizowanej w 2011 r. przez Oddział Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim. Podobnie jak konferencja, wydawnictwo stało się płaszczyzną prezentacji dotychczasowych wyników badań i wymiany doświadczeń poznawczych nad dziejami i rolą partii komunistycznych w Polsce. Ważna pozycja w arsenale każdego historyka dziejów PRL.

REKLAMA

Samurajowie i sacrum (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Dzięki swej niezachwianej wierności i postawie samopoświęcenia samurajowie stali się legendą i przedmiotem kultu. Chociaż ich kunszt bojów i biegłość w sztukach walki są tematem licznych studiów, samurajski system wierzeń dla większości osób pozostaje zagadką. Ta oryginalna praca zgłębia niebanalną duchowość samurajów. Począwszy od ich zaangażowania w najważniejsze religie Japonii, shinto i buddyzm, po związki z konfucjanizmem, chrześcijaństwem i religią ludową. Zwyczajowe samobójstwa, harakiri i etos pilotów kamikadze. Autor przygląda się również historii kakure kirishitan („ukrytych chrześcijan"), a także bada rosnącą popularność samurajów zarówno w Japonii jak i na Zachodzie.

Mengele. Polowanie na anioła śmierci (Universitas)

Josef Mengele, niesławny nazistowski zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za wysłanie tysięcy osób do komór gazowych Auschwitz i za okrutne eksperymenty na setkach więźniów, po drugiej wojnie światowej zniknął jak kamfora. W 1985 jego szczątki ekshumowano w Ameryce Południowej. Autorzy, po przestudiowaniu ponad 5 000 stron osobistych zapisków Josefa Mengelego podjęli próbę zrekonstruowania historii jego życia, począwszy od dzieciństwa w Niemczech, przez Auschwitz, aż po wygnanie, nie pomijając ucieczki z Europy do Ameryki Południowej, gdzie spędził ponad 30 lat. Autorzy dowodzą, że Mengele korzystał z pomocy rozległej siatki ludzi, którym zawdzięczał paszporty, schronienie i pieniądze. To oni pomogli mu w zmyleniu pościgu. Autorzy pokazują, że zarówno Niemcy Zachodnie jak i Izrael co najmniej dwukrotnie mieli okazję go schwytać. Pytani brzmi jednak - dlaczego tego nie zrobili?

Europejscy sojusznicy Hitlera (Bellona)

REKLAMA

Swoją publikacją Rolf Dieter Müller przysporzy zapewne pracy historykom z krajów, które nie podjęły prezentowanej przez niego tematyki. Liczne zdjęcia, mapy i dokumenty są nie tylko plastycznym dopełnieniem całości, ale dodatkowym atutem tej książki. Autor dzieli sojuszników Hitlera na trzy grupy: państwa sojusznicze (np. Rumunia, Finlandia), ochotników z Europy Zachodniej (np. Francuzi, Flamandowie) i narodowości Związku Radzieckiego, próbujące uzyskać niezależność (np. Ukraińcy, Łotysze). Stara się odpowiedzieć na trudne pytanie o przyczyny, jakie popchnęły państwa, narody i narodowości Europy do współpracy z Hitlerem, który zaatakował stalinowski ZSRR, swego niedawnego sojusznika w II wojnie światowej.

Stalowe piekło: I Korpus Pancerny SS w Normandii (Erica)

Inwazja w Normandii 6 czerwca 1944 r. była jedną z najbardziej ryzykownych, a zarazem najbardziej udanych operacji wojskowych w historii wojskowości. Po ciężkich walkach amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie wojska wylądowały na plażach północnej Francji. To był jednak dopiero początek. Przed nimi były jeszcze długie walki - w momencie lądowania elitarne niemieckie jednostki pancerne oddalone były od miejsca inwazji. Kiedy jednak znalazły się już na polu walki, prowadziły działania zmierzające do całkowitej likwidacji wroga. Przez prawie dwa miesiące odpierały coraz silniejsze atak sił alianckich, a dowódcy tacy jak Kurt „Panzer” Meyer, Jochen Peiper i Max Wunsche na zawsze zapisali się w annałach historii wojskowości.

Celtowie. Od epoki brązu do new age. (Książka i wiedza)

Książka Johna Haywooda zawiera zapis dziejów jednego z najstarszych i najbardziej znaczących ludów Europy, od niejasnych początków w epoce brązu, poprzez epokę żelaza, gdy opanowali niemal cały kontynent, aż po współczesność i odrodzenie zainteresowania tematyką celtycką. Jest to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę analiza rzeczywistych przyczyn niezwykłego zjawiska, jakim było przetrwanie Celtów, ich języka i kultury. Autor śledzi, jak niewielka i niejednorodna grupa przetrwała w ciągu wielu wieków najazdy silniejszych przeciwników. Opisuje także niezwykłe dzieje ich adaptacji, jak słabszy lud może zachować tożsamość w obliczu znacznie silniejszych agresorów.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Adam Pieńkowski
Ur. w 1987 r., doktorant historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010/2011. Studiował historię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Wileńskim. Autor artykułów, edycji źródłowych i recenzji, stały współpracownik portalu historycznego Histmag.org. Związany z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego zajmującym się staropolską wojskowością. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na parlamentaryzmie, kulturze politycznej i wojskowości I Rzeczypospolitej w dobie panowania Wazów. W obszarze jego badań znajdują się również postawy szlachty mazowieckiej. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską poświęconą dwóm sejmom za panowania Zygmunta III z lat 1587–1589.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone