Opublikowano
2006-11-26 14:08
Licencja
Wolna licencja

Co ukrywają piwnice Pałacu Saskiego?

Intensywne prace archeologiczne na Placu Saskim w Warszawie zaskoczyły wszystkich bogactwem odkryć. Wykopano około 19 tys. zabytków, m.in. monety, ceramikę, a przede wszystkim fundamenty i piwnice dawnego pałacu. Teraz udostępniono je zwiedzającym.


Wykopaliska, na miejscu których stanie wkrótce odbudowany Pałac Saski, można zwiedzać codziennie od godziny 9:00 do 14:00; wstęp jest bezpłatny.Fanów archeologii zainteresują odkryte fragmenty murów i piwnic pochodzące nawet z XVII wieku.

Odkopane pozostałości są częściami piwnic i fundamentów pałacu sławnego poety Jana Andrzeja Morsztyna. Kompleks ten był wielokrotnie przebudowywany (między innymi przez królów dynastii saskiej — stąd Pałac Saski). W czasach II RP mieścił się tam Sztab Główny Wojska Polskiego. II wojna światowa przyniosła ze sobą koniec świetności kompleksu — został zniszczony podczas powstania warszawskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego rozpoczęła się w czerwcu 2006 z inicjatywy władz miasta Warszawy. Zakończenie prac planuje się w 2009 roku. Projekt ma pochłonąć 200 mln złotych. Odbudowany pałac przeznaczony będzie na obiekty biurowe, ale także znajdzie się w nim miejsce na Centrum Myśli Jana Pawła II. Architekci mają nadzieję zachować część odkrytych piwnic i wkomponować je w nową budowlę, by możliwe było ich zwiedzanie.

Pałac Saski po odbudowie Tak ma wyglądać Pałac Saski po odbudowie

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Piotr Hamarnik

Studiuje w Instytucie Historii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie (V rok). Ukończył również Studium Dziennikarskie na tej samej uczelni.

Aktywnie działa w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów swojej Alma Mater, w którym odpowiada za Biuro Prasowe i miesięcznik Nowy Legion. Dawniej związany z magazynem „Histmag.org”, odpowiadał w nim za promocję. Obecnie pracuje w dziale miejskim Gazety Wyborczej Kraków.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org