Co ukrywają piwnice Pałacu Saskiego?

opublikowano: 2006-11-26, 13:08
wolna licencja
Intensywne prace archeologiczne na Placu Saskim w Warszawie zaskoczyły wszystkich bogactwem odkryć. Wykopano około 19 tys. zabytków, m.in. monety, ceramikę, a przede wszystkim fundamenty i piwnice dawnego pałacu. Teraz udostępniono je zwiedzającym.
reklama

Wykopaliska, na miejscu których stanie wkrótce odbudowany Pałac Saski, można zwiedzać codziennie od godziny 9:00 do 14:00; wstęp jest bezpłatny.Fanów archeologii zainteresują odkryte fragmenty murów i piwnic pochodzące nawet z XVII wieku.

Odkopane pozostałości są częściami piwnic i fundamentów pałacu sławnego poety Jana Andrzeja Morsztyna. Kompleks ten był wielokrotnie przebudowywany (między innymi przez królów dynastii saskiej — stąd Pałac Saski). W czasach II RP mieścił się tam Sztab Główny Wojska Polskiego. II wojna światowa przyniosła ze sobą koniec świetności kompleksu — został zniszczony podczas powstania warszawskiego.

Odbudowa Pałacu Saskiego rozpoczęła się w czerwcu 2006 z inicjatywy władz miasta Warszawy. Zakończenie prac planuje się w 2009 roku. Projekt ma pochłonąć 200 mln złotych. Odbudowany pałac przeznaczony będzie na obiekty biurowe, ale także znajdzie się w nim miejsce na Centrum Myśli Jana Pawła II. Architekci mają nadzieję zachować część odkrytych piwnic i wkomponować je w nową budowlę, by możliwe było ich zwiedzanie.

reklama
Komentarze
o autorze
Piotr Hamarnik
Studiuje w Instytucie Historii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie (V rok). Ukończył również Studium Dziennikarskie na tej samej uczelni. Aktywnie działa w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów swojej Alma Mater, w którym odpowiada za Biuro Prasowe i miesięcznik Nowy Legion. Dawniej związany z magazynem „Histmag.org”, odpowiadał w nim za promocję. Obecnie pracuje w dziale miejskim Gazety Wyborczej Kraków.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone