Opublikowano
2017-01-10 08:54
Licencja
Wolna licencja

Co wydarzyło się 10 stycznia?

Dokładnie rok temu zmarł brytyjski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny David Bowie. Co jeszcze wydarzyło się w historii 10 stycznia?***

Rocznice na dziś: Dokładnie 661 lat temu została ogłoszona Złota Bulla Karola IV – dokument reformujący ustrój polityczny Świętego Cesarstwa Rzymskiego; 447 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady Sejmu poprzedzające zawarcie unii polsko-litewskiej; 74 lata temu pod Stalingradem Armia Czerwona rozpoczęła decydujące uderzenie na znajdujące się w okrążeniu wojska niemieckie; a 14 lat temu Sejm RP powołał komisję śledczą w sprawie afery Rywina.
Sylwetka: 10 stycznia 1055 r. zmarł Brzetysław I. W pamięci Polaków zapisał się jako najeźdźca, pustoszący kraj po ucieczce Kazimierza Odnowiciela. Ambicje czeskiego księcia sięgały jednak znacznie dalej...
Z archiwum Histmaga: 10 stycznia 1966 roku władze Indii i Pakistanu podpisały deklarację taszkiencką, zobowiązując się do ułożenia dobrosąsiedzkich stosunków. Od momentu zrzucenia brytyjskiego jarzma i ogłoszenia niepodległości, oba państwa spierały się o terytorium. Punktem zapalnym po dziś dzień pozostaje Kaszmir.

Video historia: Dokładnie rok temu, 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich 69 urodzinach i premierze albumu Blackstar, w otoczeniu rodziny, 18 miesięcy po zdiagnozowaniu u niego raka wątroby zmarł brytyjski piosenkarz i muzyk David Bowie. Przypominamy jeden z hitów z jego pożegnalnej płyty:

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-0-8

Stron: 58

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

3,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Maciej Zaremba

Redaktor naczelny Histmag.org. Student historii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org