Co wydarzyło się 13 lutego?

opublikowano: 2017-02-13 06:57
wolna licencja
poleć artykuł:
776 lat temu Tatarzy zdobyli i spalili Sandomierz. Co jeszcze wydarzyło się 13 lutego? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 13 lutego? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: 13 lutego to decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Radia. Upamiętnia on powstanie Rozgłośni ONZ, które miało miejsce właśnie 13 lutego 1946 roku. Pierwszym komunikatem radiowym przekazanym przez stacje było pozdrowienie „This is the United Nations calling the peoples of the world” (Oto wezwanie Narodów Zjednoczonych do ludzi całego świata). Warto dodać, że przed wojną funkcjonowała podobna rozgłośnia Ligi Narodów. Święto proklamowano w 2011 roku z inicjatywy Hiszpanii, obchodzone jest od 2012 roku i ma podkreślać znaczenie radia dla stymulowania rozwoju społeczeństwa.
Sylwetka: 3 lata temu zmarł Zbigniew Romaszewski, jedna z ważniejszych postaci opozycji demokratycznej w PRL. Urodził się w 1940 roku, z wykształcenia był fizykiem (doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN w 1980 roku). Był mężem Zofii Romaszewskiej. W działalność opozycyjną był zaangażowany od 1967 roku. W 1976 roku aktywny uczestnik pomocy dla represjonowanych robotników Radomia i Ursusa, członek Komitetu Obrony Robotników. Wraz z żoną prowadził Biuro Interwencyjne KSS „KOR”, dokumentujące przypadki łamania prawa i represji. Na przełomie 1979 i 1980 roku tworzył Komitet Helsiński. W czasach legalnej „Solidarności” prowadził podobną działalność, był członkiem Komisji Krajowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, tworzył Radio „Solidarność”. Aresztowany 29 sierpnia 1982 roku i więziony do 1984 roku. W III RP zasiadał w Senacie nieprzerwanie od 1989 ro 2011 roku, był wicemarszałkiem VII kadencji.
Z archiwum Histmaga: 122 lata temu braci Auguste i Louis Lumière opatentowali kinematograf. Od tego wynalazku rozpoczęła się epoka kina, a później telewizji. Jak do tego doszło? Przypominamy tekst Waldemara Kowalskiego .

Muzyka z Histmag.org: 47 lat temu ukazał się debiutancki album grupy Black Sabbath, zatytułowany „Black Sabbath”. Grupa w składzie Ozzy Osbourne (wokal), Geezer Butler (gitara basowa), Tony Iommi (gitara) i Bill Ward (perkusja) wywodziła się z ówczesnej ojczyzny hardrocka, czyli Wielkiej Brytanii. Uznaje się ją za prekursora heavy metalu. Pierwszy album otwierał utwór pod tytułem... Black Sabbath :

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone