Opublikowano
2017-02-14 10:25
Licencja
Wolna licencja

Co wydarzyło się 14 lutego?

14 luty to nie tylko Walentynki. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzi się wspomnienie nie tylko św. Walentego, ale także św. Cyryla i św. Metodego - patronów Europy. Co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii?***

Rocznice na dziś: Dokładnie 2061 lat temu Gajusz Juliusz Cezar został obwołany przez senat Republiki Rzymskiej dyktatorem wieczystym, najwyższym kapłanem, imperatorem i ojcem ojczyzny; 186 lat temu w bitwie pod Stoczkiem w czasie powstania listopadowego samodzielny korpus gen. Józefa Dwernickiego odniósł zwycięstwo nad dywizją strzelców konnych gen. Fiodora Geismara; 141 lat temu Alexander Graham Bell zgłosił wynaleziony przez siebie telefon w biurze patentowym - wyprzedzając innych wynalazców; a 98 lat temu wybuchła wojna polsko-bolszewicka.
Sylwetka: Dzisiaj, 14 lutego, obchodzimy „Walentynki”. Świat zalany został czerwonymi serduszkami, zaś „romantyczne” piosenki wylewają się z niemal każdego radioodbiornika. Warto zastanowić się jednak kim właściwie był święty Walenty.
Z archiwum Histmaga: 14 lutego w Kościele katolickim obchodzi się wspomnienie św. Cyryla i św. Metodego - patronów Europy nazywanych Apostołami Słowian. Jaka była ich rola w chrystianizacji Europy?

Video historia: Dokładnie 12 lat temu pojawił się w sieci portal YouTube.com, bez którego rubryka VideoHistoria w zasadzie by nie istniała. Pierwszy film na serwisie opublikowano dokładnie 23 kwietnia 2005 roku o godzinie 20:27. Zobaczcie go poniżej:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Dzisiaj jest przecież rocznica rozkazu NW o powołaniu Armii Krajowej!Odpowiedz
Maciej Zaremba

Redaktor naczelny Histmag.org. Student historii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org