Co wydarzyło się 19 września?

opublikowano: 2016-09-19 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
76 lat temu rotmistrz Pilecki został schwytany przez Niemców w łapance ulicznej. A co jeszcze wydarzyło się 19 września? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 19 września? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 76 lat temu Witold Pilecki został schwytany w łapance na warszawskim Żoliborzu. Polski oficer wszedł w "kocioł" świadomie, mając przygotowane fałszywe dokumenty. Jako Tomasz Serafiński dostał się wraz z innymi więźniami do KL Auschwitz, gdzie rozpoczął działalność wywiadowczą. Podczas trwającego aż trzy lata pobytu w obozie udało mu się zorganizować w nim ruch oporu oraz przekazywać dowództwu AK meldunki na temat sytuacji panującej na miejscu. Pilecki uciekł z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku i bardzo szybko opisał wszystko, czego był tam świadkiem.
Sylwetka: 214 lat temu urodził się Lajos Kossuth, przywódca węgierskiej rewolucji narodowej. W połowie lat 20. XIX wieku zaangażował się w politykę we frakcji narodowo-liberalnej. Na kilkanaście dni przed wybuchem powstania, 3 marca 1948 roku, na forum parlamentu poddał ostrej krytyce system austriackiego absolutyzmu i domagał się likwidacji pańszczyzny oraz utworzenia samodzielnego węgierskiego rządu. Po rozpoczęciu walk wszedł w skład pierwszego niezależnego węgierskiego gabinetu jako minister finansów. Utworzył też ochotnicze siły zbrojne do zwalczania proaustriackich ruchów na terenie Węgier. Z jego inicjatywy węgierski parlament zdetronizował w 1849 roku Habsburgów i ogłosił niepodległość kraju. Po upadku rewolucji Kossuth żył na emigracji. Zmarł w Turynie w wieku 92 lat. Został pośmiertnie zrehabilitowany przez władze austriackie, a cesarz Franciszek Józef uroczyście sprowadził jego zwłoki do Budapesztu.
Z archiwum Histmaga: 606 lat temu wojska Władysława Jagiełły zakończyły oblężenie Malborka. Mimo wspaniałego sukcesu pod Grunwaldem twierdza stanowiąca centrum państwa krzyżackiego pozostała niezdobyta. Polakom udało się postawić stopę w siedzibie wielkich mistrzów dopiero 47 lat później, w czasie wojny trzynastoletniej, kiedy król Kazimierz Jagiellończyk wykupił go z rąk najemników czeskich. O historii twierdzy dowiecie się więcej z tekstu Moniki Juzepczuk.

Muzyka z Histmag.org:

Na bohaterskiej postawie Witolda Pileckiego i jego działalności wywiadowczej w KL Auschwitz koncentruje się jeden z utworów szwedzkiego zespołu Sabaton. Gorąco zachęcamy do jego wysłuchania:

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone