Co wydarzyło się 19 września?
76 lat temu rotmistrz Pilecki został schwytany przez Niemców w łapance ulicznej. A co jeszcze wydarzyło się 19 września? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
reklama
Co wydarzyło się 19 września? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!
***
Rocznica na dziś: 76 lat temu Witold Pilecki został schwytany w łapance na warszawskim Żoliborzu. Polski oficer wszedł w "kocioł" świadomie, mając przygotowane fałszywe dokumenty. Jako Tomasz Serafiński dostał się wraz z innymi więźniami do KL Auschwitz, gdzie rozpoczął działalność wywiadowczą. Podczas trwającego aż trzy lata pobytu w obozie udało mu się zorganizować w nim ruch oporu oraz przekazywać dowództwu AK meldunki na temat sytuacji panującej na miejscu. Pilecki uciekł z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku i bardzo szybko opisał wszystko, czego był tam świadkiem.
Sylwetka: 214 lat temu urodził się Lajos Kossuth, przywódca węgierskiej rewolucji narodowej. W połowie lat 20. XIX wieku zaangażował się w politykę we frakcji narodowo-liberalnej. Na kilkanaście dni przed wybuchem powstania, 3 marca 1948 roku, na forum parlamentu poddał ostrej krytyce system austriackiego absolutyzmu i domagał się likwidacji pańszczyzny oraz utworzenia samodzielnego węgierskiego rządu. Po rozpoczęciu walk wszedł w skład pierwszego niezależnego węgierskiego gabinetu jako minister finansów. Utworzył też ochotnicze siły zbrojne do zwalczania proaustriackich ruchów na terenie Węgier. Z jego inicjatywy węgierski parlament zdetronizował w 1849 roku Habsburgów i ogłosił niepodległość kraju. Po upadku rewolucji Kossuth żył na emigracji. Zmarł w Turynie w wieku 92 lat. Został pośmiertnie zrehabilitowany przez władze austriackie, a cesarz Franciszek Józef uroczyście sprowadził jego zwłoki do Budapesztu.
Z archiwum Histmaga: 606 lat temu wojska Władysława Jagiełły zakończyły oblężenie Malborka. Mimo wspaniałego sukcesu pod Grunwaldem twierdza stanowiąca centrum państwa krzyżackiego pozostała niezdobyta. Polakom udało się postawić stopę w siedzibie wielkich mistrzów dopiero 47 lat później, w czasie wojny trzynastoletniej, kiedy król Kazimierz Jagiellończyk wykupił go z rąk najemników czeskich. O historii twierdzy dowiecie się więcej z tekstu Moniki Juzepczuk.
Muzyka z Histmag.org:
Na bohaterskiej postawie Witolda Pileckiego i jego działalności wywiadowczej w KL Auschwitz koncentruje się jeden z utworów szwedzkiego zespołu Sabaton. Gorąco zachęcamy do jego wysłuchania:
Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!
reklama
Komentarze