Co wydarzyło się 20 września?

opublikowano: 2016-09-20 07:12
wolna licencja
poleć artykuł:
96 lat temu rozpoczęła się bitwa niemeńska, która przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z bolszewikami. Co jeszcze wydarzyło się 20 września? Polecamy nasz przegląd imprez historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 20 września? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: w Azerbejdżanie obchodzone jest dziś Święto Nafciarzy. W końcówce XIX wieku (od 1872 roku) Baku, dzisiejsza stolica tego państwa, było jednym z największych na świecie ośrodków wydobycia ropy naftowej, ważną pozycję zachowało także w XX wieku, chociażby w czasie II wojny światowej (celem ofensywy Hitlera w 1942 roku były właśnie roponośne pola Baku). Rozwój przemysłu wydobywczego przyczynił się do prosperity regionu i samego miasta, które do dziś zachwyca architekturą z przełomu XIX i XX wieku, wybudowaną za pieniądze przedsiębiorców przybyłych nad Morze Kaspijskie.
Sylwetka: 109 lat temu urodził się Stefan Kieniewicz, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy historii XIX wieku. Jego monografia powstania styczniowego do dziś jest jednym z klasyków polskiej historiografii i obowiązkową lekturą dla osób zainteresowanych powstaniami narodowymi. Warto dodać, że podobnie jak wielu innych historyków, Stefan Kieniewicz był w czasie II wojny światowej żołnierzem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, w którym odniósł rany, a po jego upadku był przetrzymywany w obozach jenieckich w Niemczech. Zmarł 2 maja 1992 roku.
Z archiwum Histmaga: 20 września 1187 roku Saladyn, pogromca krzyżowców spod Hattin, rozpoczął oblężenie Jerozolimy. O wydarzeniu tym więcej przeczytacie w artykule Piotra Soleckiego opublikowanym w naszym serwisie .

Film z Histmag.org: 55 lat temu w wypadku samochodowym pod Łowiczem zginął Andrzej Munk, reżyser filmowy, twórca zaliczany do nurtu „polskiej szkoły filmowej”, jeden z najwybitniejszych filmowców w dziejach polskiej kinematografii. Miał 40 lat. W tym czasie pracował nad filmem Pasażerka, który ostatecznie miał premierę dwa lata później, w rocznicę śmierci Munka. Reżyser zasłynął komediowo-dramatycznymi filmami rozliczającymi się z Polską historią najnowszą: Eroica oraz Zezowate szczęście

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone