Co wydarzyło się 24 marca?

opublikowano: 2017-03-24, 07:25
wolna licencja
223 lata temu Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku w Krakowie uroczystą przysięgę, rozpoczynającą insurekcję przeciwko Rosjanom. Co jeszcze wydarzyło się 24 marca? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
reklama

Co wydarzyło się 24 marca? – zobacz też nasz wpis na 29 marca!

***
Rocznice na dziś: Dokładnie 117 lat temu rozpoczęto budowę nowojorskiego metra; 449 lat temu Król Zygmunt II August powołał Komisję Morską, będącą zaczątkiem polskiej admiralicji; dwa lata temu 150 osób zginęło we francuskich Alpach w katastrofie lecącego Airbusa niemieckich tanich linii lotniczych Germanwings, do której celowo doprowadził drugi pilot Andreas Lubitz; a 72 lata temu miała miejsce operacja „Varsity”, czyli zrzut alianckich oddziałów powietrznodesantowych na prawym brzegu Renu celem uchwycenia przepraw na tej rzece. Była to ostatnia wielka operacja spadochronowa II wojny światowej, Niemcy nie stawiali oddziałom amerykańsko-brytyjsko-kanadyjskim większego oporu.
Z archiwum Histmaga: 178 lat temu otwarto dla publiczności Bibliotekę Polską w Paryżu. Jak powstała największa polska książnica znajdująca się poza granicami kraju? O tym przeczytacie w naszym portalu
POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
reklama
Komentarze
o autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone