Co wydarzyło się 24 stycznia?

opublikowano: 2017-01-24 09:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 92 lata temu Rada Ministrów podjęła uchwałę o wzniesieniu w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza. Co jeszcze wydarzyło się 24 stycznia?
REKLAMA

Co wydarzyło się 24 stycznia? – zobacz też nasz wpis na 30 stycznia!

***
Rocznice na dziś: Dokładnie 662 lata temu Król Węgier Ludwik I nadał przywilej budziński, który gwarantował szlachcie małopolskiej wszystkie dotychczasowe prawa w zamian za potwierdzenie przez nią praw Ludwika do korony polskiej; 510 lat temu Zygmunt I Stary został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski; 429 lat temu w bitwie pod Byczyną wojska polskie pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego pokonały armię pretendującego do polskiego tronu arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga; a 69 lat temu w krakowskim więzieniu Montelupich powieszono 21 zbrodniarzy nazistowskich (w tym 2 kobiety), skazanych na śmierć przez Najwyższy Trybunał Narodowy w pierwszym procesie oświęcimskim.
Sylwetka: 24 stycznia 41 roku spiskowcy zamordowali cesarza rzymskiego Kaligulę, jego żonę Cezonię i córkę Julię Druzyllę. I. Początek panowania Kaliguli zapowiadał się wspaniale, aż do momentu, gdy cesarz zapadł na tajemniczą chorobę. Gdy wyzdrowiał, był już innym człowiekiem. Nad rzymskim imperium zapanował szaleniec. Jak wyglądało jego życie?
Z archiwum Histmaga: 24 stycznia 1925 Rada Ministrów podjęła uchwałę o wzniesieniu w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza. Już w listopadzie złożono w nim szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa. JJaka jest historia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie?

Video historia: Dokładnie 10 lat temu zmarła polska aktorka Krystyna Feldman. Przypominamy wspomnienie tej niezwykłej postaci:

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone