Co wydarzyło się 25 lipca?

opublikowano: 2016-07-25, 04:00
wolna licencja
77 lat temu polski wywiad podzielił się z Francją i Anglią swoją wiedzą na temat Enigmy. Co jeszcze wydarzyło się 25 lipca? Zapraszany do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
reklama

Co wydarzyło się 25 lipca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień

***
Rocznica na dziś: 77 lat temu pracownicy polskiego wywiadu przekazali służbom brytyjskim i francuskim rezultaty swojej pracy nad złamaniem szyfru Enigmy. Kierownictwo Oddziału II zdecydowało się na ten ruch na skutek pogarszania stosunków polsko-niemieckich oraz ze względu na własne ograniczenia finansowe. W 1939 roku Niemcy po raz kolejny ulepszyli bowiem szyfr, a jego złamanie wymagało budowy znacznej ilości tzw. bomb kryptologicznych, których produkcja generowała olbrzymie koszta. Spotkanie z przedstawicielami zachodnich mocarstw miało miejsce w Pyrach pod Warszawą, gdzie znajdował się tajny ośrodek Biura Szyfrów. Sojusznicy otrzymali egzemplarz polskiej Enigmy, dzięki której odczytywano niemiecką korespondencję, a także matematyczne założenia niezbędne do dalszych prac kryptologów. Pierwotny szyfr został złamany przez Mariana Rejewskiego już w grudniu 1932 roku. Przez blisko siedem lat polski wywiad przekazywał Francuzom i Anglikom zdobyte tym sposobem informacje, nie ujawniając jednak sposobu ich pozyskiwania.
m.in <i>Ferdydurke</i> czy <i>Transatlantyku</i> . W 1927 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie przez rok studiował filozofię i ekonomię. Po powrocie do kraju na krótko podjął pracę w sądownictwie, by po ostatecznym porzuceniu kariery prawnej, poświęcić się literaturze. W 1933 roku debiutował zbiorem opowiadań <i>Pamiętnik z okresu dojrzewania</i> . Największy rozgłos przyniosła mu publikacja <i>Ferdydurke</i> cztery lata później. W przededniu inwazji niemieckiej brał udział jako dziennikarz w dziewiczym rejsie polskiego statku pasażerskiego MS Chrobry do Ameryki Południowej. Wieści napływające z kraju sprawiły, że zdecydował się pozostać w Argentynie do końca wojny. Mieszkał tam do 1963 roku, niejednokrotnie ocierając się o skrajna nędzę. W tym czasie napisał m.in <i>Transatlantyk</i> oraz <i>Pornografię</i> , związał się również z paryską
Z archiwum Histmaga: 84 lata temu Polska i ZSRR zawarły w Moskwie pakt o nieagresji. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli ambasador Stanisław Patek oraz zastępca ludowego komisarza spraw zagranicznych Nikołaj Krestinski. Oba kraje za podstawę wzajemnych stosunków uznały traktat ryski z 1921 roku. Układ wzmocnił pozycję Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza wobec rewizjonistycznie nastawionych Niemiec. Więcej o okolicznościach jego podpisania dowiecie się z tekstu Tomasza Stachurskiego.

Przekazanie Anglikom przez polski wywiad stanu wiedzy Biura Szyfrów na temat Enigmy stało się punktem wyjścia do dalszych prac nad złamaniem niemieckiego szyfru. Temat ten podejmuje film Gra Tajemnic. Produkcja opowiada historię życia Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który dokonał tego w czasie II wojny światowej. W roli głównej wystąpił Benedict Cumberbatch. 

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone