Co wydarzyło się 4 listopada?

opublikowano: 2016-11-04 05:45
wolna licencja
poleć artykuł:
W Rosji obchodzą dziś Dzień Jedności Narodowej na pamiątkę odbicia Kremla z rąk polskich. Święto to dość skutecznie zastąpiło kolejne rocznice Rewolucji Październikowej. Co jeszcze wydarzyło się 4 listopada?
REKLAMA

Co wydarzyło się 4 listopada? – zobacz też nasz wpis na 7 listopada!

***
Rocznice na dziś: 222 lata temu. w roku 1794, wojska rosyjskie zdobyły Pragę i dokonały rzezi jej mieszkańców. 98 lat temu, w roku 1918, Austro-Węgry podpisały akt kapitulacji, co zakończyło udział tego państwa w I wojnie świetowej. 36 lat temu, w roku 1980, Ronald Reagan wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują:: Agrykola, Amancjusz, Dżesika, Emeryk, Emeryka, Florus, Franciszka, Helena, Joannicjusz, Karol, Karol Boromeusz, Modesta, Mojżesz, Mszczujwoj, Mścisława, Mściwoj, Olgierd, Perpet, Perpetua, Sędomir, Sędzimir i Witalis. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: Dokładnie 60 lat temu, w roku 1956, wojska sowieckie wznowiłły inwazję na Węgry, co doprowadziło do zdławienia węgierskiego powstania narodowego. Jedynym krajem w Europie, który okazał wsparcie Węgrom, byli Polacy, co znakomicie wpisywało się w wielowiekowe tradycje polsko-węgierskiej przyjaźni

Historia kultury z Histmag org: Dokładnie 169 lat temu zmarł Felix Mendelssohn Bartholdy, niemiecki pianista i kompozytor. Z tej okazji posłuchajmy jego wspaniałego koncertu skrzypcowego, w znakomitej interpretacji Janine Jansen:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone