Cyfrowa baza załogi Auschwitz. IPN udostępnia listę zbrodniarzy

opublikowano: 2017-02-07 09:57
wolna licencja
poleć artykuł:
Krakowski IPN udostępnił bazę danych, gromadzącą funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na liście znajduje się 8,5 tys. esesmanów.
REKLAMA

Udostępniona przez IPN baza to najpełniejszy spis nazwisk funkcjonariuszy niesławnego obozu koncentracyjnego. Znaleźć tam można również dane personalne. Datę i miejsce urodzenia, numer służbowy, datę przybycia do Auschwitz, datę jego opuszczenia, obywatelstwo, wykształcenie. Użytkownik dostaje więc wgląd w życiorysy wielu esesmanów. Na przykład Thomas Zweinitzer urodził się w 1890 r. Brał udział w I wojnie światowej. W SS znalazł się w 1942 r., służył też w Auschwitz. W cywilu pracował jako robotnik drogowy.

Brama wjazdowa do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (fot. Bundesarchiv, B 285 Bild-04413 / Stanislaw Mucha / CC-BY-SA 3.0, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)

Podstawą do przygotowania bazy były prace historyka i socjologa, prof. dr hab Aleksandra Lasika, specjalizującego się w historii III Rzeszy. Opracował on informacje o 25 tys. funkcjonariuszy, którzy w latach 1939-45 pracowali w obozach koncentracyjnych.

Znaczną część załogi Auschwitz stanowili Niemcy. W jej skład wchodziły też osoby deklarujące niemieckie pochodzenia (tzw. folksdojcze) z państw okupowanych, np. Rumunii, Węgier czy Słowacji. Około 12 proc. funkcjonariuszy Auschwitz zostało osądzonych i skazanych po wojnie.

Bazę można obejrzeć pod tym adresem: truthaboutcamps.eu

Źródło: truthaboutcamps.eu, weekend.gazeta.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone