Człowiek, który mógłby rywalizować ze sztuczną inteligencją

opublikowano: 2023-04-04 11:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Jego prace i osiągnięcia budzą podziw naukowców po dziś dzień. Wyprzedził swoją epokę, ale nie skupimy się tym razem na obrazach, które namalował. Czy wiecie, ile Leonardo da Vinci wniósł w rozwój techniki?
REKLAMA

Ostatnio pytaliśmy Was o najbardziej innowacyjny wynalazek włoskiego mistrza. Wyniki są zaskakujące. Widać, że wybór nie był taki oczywisty. Sprawdźcie, co wybraliście i zajrzyjcie do kolejnej sondy. Pytamy o lektury szkolne! 

Kliknij, aby powiększyć!

Pierwsze miejsce zajęły aż dwa, a nie jeden wynalazek! Były to helikopter i czołg (po 24% głosów). Na drugim miejscu znalazła się maszyna do czerpania wód podziemnych (14% głosów). Trzecie miejsce zajęły z kolei ex aequo most obrotowy, skafander do nurkowania i spadochron (8% głosów).

Na dalszych miejscach pojawiły się: rower (6% głosów) i działo parowe (4% głosów), a także kategoria „inne”  (4% głosów).

Człowiek witruwiański, Leonardo da Vinci

Inspiracją dla projektów Leonarda da Vinci była otaczająca go natura. To w niej dopatrywał się zastosowania matematycznych zasad. Nie inaczej było z maszynami wojennymi czy mającymi służyć do latania.

3 stycznia 1496 r. artysta-inżynier  przeprowadził nieudany test skonstruowanej przez siebie maszyny latającej. Nie wiadomo czy uczestniczył w sprawdzaniu swoich pomysłów osobiście, czy angażował w tym celu swoich uczniów. Wymyślony przez niego helikopter miał być podnoszony przez wirnik, wprawiany w ruch przez czterech mężczyzn.

Czołg natomiast miotał kamieniami. Do jego uruchomienia potrzebni byli dwaj mężczyźni, którzy mogli wprawić w ruch wał karbowy. Współcześnie próbowano nawet odtworzyć wynalazek wg projektu Leonarda. Okazało się jednak, że zawiera on wadę. Być może miało to w ten sposób zabezpieczyć projekty przed wykorzystaniem ich w niecnych celach?

Tu przeczytasz więcej o fascynującym życiu Leonardo da Vinci!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone