Czy Katarzyna II mogła zaakceptować Konstytucję 3 maja? Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

Czy Katarzyna II mogła zaakceptować Konstytucję 3 maja? Czy Stanisław August Poniatowski był zdrajcą? Które z państw było najbardziej zainteresowane rozbiorem Polski? Na te i inne pytania odpowie prof. Richard Butterwick-Pawlikowski w nowym odcinku „Polihistora”.

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W czwartym odcinku historyk Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Bartek Gajos rozmawia z prof. Richardem Butterwick-Pawlikowskim, badaczem związanym z Uniwersytetem Londyńskim (University College of London). „To był dramatyczny moment polityczny, kiedy Rzeczpospolita pokazała, co może, do czego jest zdolna. Można powiedzieć, że zdała egzamin z gotowości do wyzwań XIX wieku" - mówił gość na temat uchwalenia Konstytucji 3 maja, dodając też w innym miejscu - „Przystępując do »targowicy«, król oddał jedyny atut, jaki jeszcze miała Rzeczpospolita wobec Rosjan, czyli wojsko, które mimo mniejszej liczebności i mniejszego doświadczenia, akurat nauczyło się dobrze bić”. Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Rozmowy można też posłuchać na Spotify!

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy