Czy Polska mogła uniknąć II wojny światowej?

Stalin porozumiał się z Hitlerem, choć jedynie z powodu chwilowej zbieżności interesów. Ale dyplomatyczne gry ówczesnych europejskich mocarstw mogły zakończyć się zupełnie inaczej. Czy możliwy był taki scenariusz, w którym do wojny światowej wcale by nie doszło?

„Polihistor” to najnowszy program Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na YouTube. Historyk Bartek Gajos rozmawia z najlepszymi specjalistami od stosunków polsko-rosyjskich na temat wspólnej przeszłości obu państw. W pierwszym odcinku dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnia, jaki splot wydarzeń doprowadził do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, co tak naprawdę oznaczała polska dyrektywa, aby „z sowietami nie walczyć” oraz jakie inne scenariusze polityczne mogły zaistnieć na linii Moskwa-Warszawa-Berlin.

Poznaj prawdziwą historię polsko-rosyjskich relacji! Subskrybuj kanał Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia!

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy