Czy Polska mogła zmusić Stalina do ustępstw w 1941 roku? Nowy odcinek programu „Polihistor”!

opublikowano: 2021-06-24 09:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy Polska umiejętnie wykorzystała wybuch wojny niemiecko–sowieckiej? Czy w 1941 roku można było zmusić Stalina do uznania granicy z traktatu ryskiego? Dlaczego Sikorski zdecydował się wznowić stosunki dyplomatyczne z ZSRR? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Tebinka w nowym odcinku „Polihistora”.
REKLAMA

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W szóstym odcinku historyk Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Bartek Gajos rozmawia z prof. Jackiem Tebinką z Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego na temat politycznej sytuacji Polski podczas II wojny światowej.

„To właśnie była recepta przeciwników Sikorskiego, że nie zawierajmy tego porozumienia teraz, czyli w drugiej połowie, czy pod koniec lipca '41. Czekajmy dalej na klęskę Związku Radzieckiego i to poprawi naszą sytuację. Po zwycięstwie Stalina, jego asertywność znacząco się zwiększyła. Również jeśli chodzi o kwestię granicy polsko-radzieckich w rozmowach z Polakami i Brytyjczykami to wyraźnie widać. Wielokrotnie, kiedy mówimy o historii, to możemy dyskutować o racjach i przywoływać różne argumenty, ale w tym wypadku nie ma cienia wątpliwości, że przeciwnicy Sikorskiego się mylili” - opowiadał rozmówca. Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Rozmowy można też posłuchać na Spotify!

oraz:

Google Podcasty

Apple Podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone