Czy Polska mogła zmusić Stalina do ustępstw w 1941 roku? Nowy odcinek programu „Polihistor”!

Czy Polska umiejętnie wykorzystała wybuch wojny niemiecko–sowieckiej? Czy w 1941 roku można było zmusić Stalina do uznania granicy z traktatu ryskiego? Dlaczego Sikorski zdecydował się wznowić stosunki dyplomatyczne z ZSRR? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Tebinka w nowym odcinku „Polihistora”.

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W szóstym odcinku historyk Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Bartek Gajos rozmawia z prof. Jackiem Tebinką z Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego na temat politycznej sytuacji Polski podczas II wojny światowej.

„To właśnie była recepta przeciwników Sikorskiego, że nie zawierajmy tego porozumienia teraz, czyli w drugiej połowie, czy pod koniec lipca '41. Czekajmy dalej na klęskę Związku Radzieckiego i to poprawi naszą sytuację. Po zwycięstwie Stalina, jego asertywność znacząco się zwiększyła. Również jeśli chodzi o kwestię granicy polsko-radzieckich w rozmowach z Polakami i Brytyjczykami to wyraźnie widać. Wielokrotnie, kiedy mówimy o historii, to możemy dyskutować o racjach i przywoływać różne argumenty, ale w tym wypadku nie ma cienia wątpliwości, że przeciwnicy Sikorskiego się mylili” - opowiadał rozmówca. Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Rozmowy można też posłuchać na Spotify!

oraz:

Google Podcasty

Apple Podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy