Czy Polska wygrała wojnę z bolszewikami? Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

Czy Piłsudski ocalił bolszewików przed klęską w 1919 roku? Co chciał osiągnąć Lenin w 1920 roku? Jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odgrywała Ukraina? Na te i inne pytania odpowiada prof. Andrzej Nowak w kolejnym odcinku „Polihistora”.

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W trzecim odcinku historyk Bartek Gajos rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim. „To, co zbudowane zostało w czasie trwania II Rzeczypospolitej, to jest przekonanie, że Polska może istnieć w nowoczesnym świecie. Nie byłoby tego, gdyby bolszewicy wygrali bitwę warszawską. Mielibyśmy kulturę sowiecką wyłącznie” - podkreślał gość, dodając w innym miejscu „Bardzo długo panowało niezrozumienie w Moskwie co do tego, że Londyn w istocie sprzyja Moskwie. Nie dlatego, że kocha bolszewizm, ale dlatego, że chce wreszcie ustabilizować sytuację na kontynencie europejskim z tym partnerem, który jest zawsze silny, czyli z Rosją”. Jak wyglądała polska współpraca z demokratyczną „trzecią Rosją”, jak traktat ryski postrzegany był przez Polaków i bolszewików oraz jakie miejsce miała Polska w politycznej wyobraźni bolszewików - to tylko niektóre kwestie poruszone w rozmowie.

Materiał w całości można zobaczyć tutaj:

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy