Czy Polska wygrała wojnę z bolszewikami? Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

opublikowano: 2021-03-19 14:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy Piłsudski ocalił bolszewików przed klęską w 1919 roku? Co chciał osiągnąć Lenin w 1920 roku? Jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odgrywała Ukraina? Na te i inne pytania odpowiada prof. Andrzej Nowak w kolejnym odcinku „Polihistora”.
REKLAMA

„Polihistor” to nowy cykl na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W trzecim odcinku historyk Bartek Gajos rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim. „To, co zbudowane zostało w czasie trwania II Rzeczypospolitej, to jest przekonanie, że Polska może istnieć w nowoczesnym świecie. Nie byłoby tego, gdyby bolszewicy wygrali bitwę warszawską. Mielibyśmy kulturę sowiecką wyłącznie” - podkreślał gość, dodając w innym miejscu „Bardzo długo panowało niezrozumienie w Moskwie co do tego, że Londyn w istocie sprzyja Moskwie. Nie dlatego, że kocha bolszewizm, ale dlatego, że chce wreszcie ustabilizować sytuację na kontynencie europejskim z tym partnerem, który jest zawsze silny, czyli z Rosją”. Jak wyglądała polska współpraca z demokratyczną „trzecią Rosją”, jak traktat ryski postrzegany był przez Polaków i bolszewików oraz jakie miejsce miała Polska w politycznej wyobraźni bolszewików - to tylko niektóre kwestie poruszone w rozmowie.

Materiał w całości można zobaczyć tutaj:

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone