Opublikowano
2018-02-12 16:42
Licencja
Wolna licencja

Czy William Szekspir był plagiatorem? Twórczość słynnego dramaturga przebadana komputerowo

Szekspir „pożyczył” zwroty i wątki fabularne z mało znanego XVI-wiecznego manuskryptu – tak twierdzi program antyplagiatowy, który zwykle bada pod tym kątem prace studentów.


William Szekspir Portret Williama Szekspira z 1610 r. (domena publiczna). Na pomysł takiej analizy wpadłą dwójka naukowców z Fairleigh Dickinson University – Dennis McCarthy i June Schlueter. Po przepuszczeniu przez program WCopyfind sztuk Szekspira, odkryli oni coś zaskakującego: w 11 z nich znaleziono aż 20 fragmentów łudząco podobnych do treści zawartych w „A Brief Discourse of Rebellion and Rebels” – mało znanym manuskrypcie autorstwa George'a Northa. Zwroty te pojawiły się m.in. w takich dziełach Szekspira jak „Ryszard III”, „Makbet”, „Henryk V” czy „Król Lear”.

By upewnić się, że obaj twórcy nie skorzystali ze źródła trzeciego, analizie poddanych zostało także 17 milionów stron znajdujących się w bazie danych „Early English Books Online”. Żaden inny tekst nie zawierał jednak podobnych kombinacji treści i zwrotów. Jako przykład ma posłużyć tekst otwierający dzieło Northa, w którym autor użył słów takich jak „proporcja”, „szkło”, „cecha”, „uczciwość”, „zdeformowany”, „świat”, „cień” i „natura”. Każdy z tych zwrotów znalazł się również w przemowie zawartej w „Ryszardzie III” Szekspira.

Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to odkrycie o bardzo dużym znaczeniu dla angielskiej literatury.

William Szekspir (1564-1616) był poetą, dramaturgiem, aktorem i reformatorem teatru. Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci światowej literatury. Do jego najważniejszych dzieł zalicza się m.in. „Romea i Julię”, „Hamleta” czy „Makbeta”

George North był angielskim dyplomatą. W 1564 r. został przedstawicielem królowej Elżbiety I w Szwecji.

Elżbieta I. Królowa dziewica i jej polityka religijna

Elżbieta I, ostatnia reprezentantka dynastii Tudorów, zasiadła na angielskim tronie 17 listopada 1558 roku, po śmierci swojej przyrodniej siostry Marii, nazywanej również z powodu prowadzonej przez nią agresywnej polityki rekatolicyzacji: Bloody Mary. Dziś przypada kolejna rocznica tego wydarzenia. Jednym z najważniejszych aspektów rządów Elżbiety było porządkowanie spraw religijnych.Czytaj dalej...

Źródła: telegraph.co.uk, wiadomosci.onet.pl

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org