Opublikowano
2019-03-25 17:03
Licencja
Wolna licencja

Czy doczekamy się polskiego dzieła pokazującego II wojnę światową z perspektywy naszej historii?

Do kin trafił nowy film Władysława Pasikowskiego Kurier, opowiadający krótki wycinek wojennej działalności Jana Nowaka Jeziorańskiego. Ekranizacja powstała z pomysłu dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Jana Ołdakowskiego, aby promować polskich bohaterów nie tylko wśród rodzimej publiczności, ale również za granicą – dlatego „Kurier” został nakręcony w trzech językach.


Jan Nowak-Jeziorański, podchorąży artylerii w 1936 (domena publiczna) Obraz opowiadający o wojennej działalności Jana Nowaka Jeziorańskiego, to dość dobre kino, przypominające inny film Pasikowskiego – Jack Strong, mówiący o losach płk. Ryszarda Kuklińskiego. Oczywiście Kurier nie jest filmem na miarę Dunkierki Christophera Nolana czy kultowego Szeregowca Ryana w reżyserii Stevena Spielberga.

Tutaj warto zastanowić się dlaczego od 1989 roku polska kinematografia nie doczekała naprawdę godnego dzieła, które pokazywałoby polskie spojrzenie na II wojnę światową. Ostatnie filmowe realizacje ukazujące żołnierzy wyklętych zazwyczaj ogląda się ze zgrzytającymi zębami i nie dlatego, że są tak mroczne, ale ze względu na ich słabość. Zresztą fabuły o powstaniu warszawskim też nie należą do najlepszych.

Oczywiście bywały lepsze filmy wojenne jak: Generał Nil, Katyń, Miasto 44, Wołyń, ale były one nastawione raczej na polskiego widza, niż na zyskanie szerszej popularności. Ktoś się zapyta o film _Pianista _Romana Polańskiego czy W ciemności Agnieszki Holland. Niewątpliwe, są to znakomite tytuły, tylko będące w dużej mierze koprodukcjami zagranicznymi – a brak zainteresowania polską tematyką wśród światowych reżyserów, to zresztą temat na oddzielną dyskusję.

„Kurier” – reż. Władysław Pasikowski – recenzja i ocena filmu

Czytaj dalej...

Swoją drogą, to Kurier kosztował 17 mln zł. Kosz produkcji filmu to w zasadzie promil gaży aktorskiej, jaką choćby za rolę Jamesa Bonda otrzymuje Daniel Craig. Budżety filmowej produkcji są bardzo istotne – zwłaszcza w kinie wojennym. Jednak bez dobrego scenariusza, żadna kwota nie uratuje filmu.

A może polską specyfiką jest bardziej prześmiewczo-smutne przedstawianie II wojny światowej? Była świetna Eroica, Jak rozpętałem II wojnę światową czy Zezowate Szczęście. Do tego grona można także zaliczyć Pułkownika Kwiatkowskiego nakręconego przez Kazimierza Kutza lub choćby inną koprodukcję Agnieszki Holland - Europa Europa.

„Zimna wojna” – reż. Paweł Pawlikowski – recenzja i ocena filmu

Czytaj dalej...

Iskierką jest sukces Pawła Pawlikowskiego, którego artystyczne filmy, jak kontrowersyjna Ida czy Zimna wojna, mogą dawać nadzieję, że i wybitny reżyser pokusi się o zrealizowanie tematu mówiącego o niełatwych losach Polski w czasie wojennej zawieruchy.

Redakcja: Magdalena Mikrut-Majeranek

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: redakcja@histmag.org. Na każdy pomysł odpowiemy.

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch - Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza okładka Autorka: Agnieszka Woch
Tytuł: „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-24-2

Stron: 113

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: prawda |

no tak - możecie wziąć kamerę i nakręcić reportaż z cmentarza gdzie leżą ubici Polscy żołnierze - tyle i nic więcej.Odpowiedz

Gość: AWU |

poza tym jest ironią iż "American Dream by nie istniał gdyby nie polscy Żydzi z Hollywood"Odpowiedz

Gość: AWU |

Lecz zauważmy iż najlepsze historie Polski i Europy zostały napisane przez Walijczyka prof Normana Daviesa. Najlepsza książka opisująca wysiłek i tragedię Polaków walczących o swą wolność podczas 2 w.ś. przez małżeństwo amerykańskich dziennikarzy odp z CBS i Time Magazine, Lynne Olson i Stanleya Cloud. Aby przenieść na hollywoodzki ekran zwłaszcza tę drugą pracę wymagane są miliony $$. Czy warto? O tym muszą zadecydować Polacy. Książka amerykańskiego małżeństwa jest gotowym scenariuszem napisanym uniwersalnym językiem zrozumiałym dla każdego człowieka na świecie. Czy warto?Odpowiedz

Gość: Zwora |

Tak z ciekawości... Na czym polega "kontrowersyjność" IDY?Odpowiedz

Gość: Karol |

Dlaczego? Aż się ciśnie na usta stara anegdota: Styka! Ty mnie nie maluj na kolanach. Ty mnie maluj dobrze.Odpowiedz
Maciej Gach

Politolog, współpracownik Radia Gdańsk. Jego zainteresowania koncentrują się wokół funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych w Europie oraz zagadnień związanych z najnowszą historią Polski po 1945 roku. Zapalony miłośnik biegania.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org