Czy można było uniknąć I rozbioru Polski? Nowy odcinek programu „Polihistor”

opublikowano: 2021-10-20 07:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy można było uniknąć I rozbioru Polski? Dlaczego Katarzyna II postawiła na Stanisława Augusta Poniatowskiego? Dlaczego Rosji zależało na utrzymaniu liberum veto w Polsce? Na te i inne pytania odpowiada profesor Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Bartkiem Gajosem z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
REKLAMA

W najnowszym, dziesiątym już odcinku „Polihistora” – cyklu na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. – historyk CPRDiP dr Bartek Gajos rozmawia z profesor Zofią Zielińską z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistką od historii wieku XVIII.

„Dlaczego Katarzyna postawiła na Stanisława Antoniego Poniatowskiego? Oczywiście w popularnych wyobrażeniach polskich, datujących się od XIX wieku, nawet od XVIII, jest przekonanie, że dlatego, że był jej kochankiem. Ale to nie jest prawda. To były czysto polityczne względy. Ona o tym bardzo wyraźnie napisała do Fryderyka Wielkiego, z którym zawarła sojusz przed elekcją, żeby w razie czego mieć pomoc w nim. Otóż podkreślała trzy elementy. Po pierwsze sujet convenable, czyli „człowiek odpowiedni”, i to jest pokłosie tego, że go znała. Sądziła, że będzie posłuszny. Odpowiedni to znaczy posłuszny. Ale ważniejsze były inne elementy.” – opowiadała prof. Zielińska, dodając w innym miejscu – „O niesterowalności Rzeczypospolitej i o tym wielkim rozczarowaniu Stanisławem Augustem Czartoryskim Katarzyna wiedziała już od początku 1765 roku. Natomiast geneza rozbioru nie jest dla nas do końca jasna. Nie znaleźliśmy w źródłach, także rosyjskich, takiego dokumentu, czy takiego listu, takiego źródła, które by nam mówiło: „Postanowiłam dokonać rozbioru”. Wiemy teraz tylko, że była to decyzja Rosji, do której zaproszono Prusy i Austrię”.

Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej:

Rozmowa dostępna jest również w formie podcastu na:

Spotify

Google podcasts

Apple podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone