Czy zamki mogą straszyć? Zbliża się konferencja „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2023-10-26 07:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak zważyć rangę świadectwa historycznego? W jaki sposób zatrzymać czas, aby nawet ruiny jak najdłużej opowiadały dzieje Polski? Już wkrótce polscy i europejscy eksperci zmierzą się z tymi pytaniami podczas konferencji organizowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
REKLAMA

W dniach 7-8 listopada 2023 r. odbędzie się konferencja „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”, podczas której zgromadzeni eksperci z dziedziny historii, historii sztuki, architektury oraz konserwacji zabytków wspólnie dyskutować będą o krajowych i międzynarodowych doświadczeniach związanych z problematyką zamków pozostających obecnie w stanie ruiny. W programie wydarzenia prelegenci opowiedzą o dotychczasowych zmaganiach z zarządzaniem przestrzenią historyczną w Polsce i państwach sąsiednich, nakreślą największe wyzwania i trudności w tej materii, ale także przybliżą osiągnięte sukcesy, które mogą stanowić wzorzec lub inspirację dla kolejnych udanych realizacji.

Najważniejszym celem konferencji jest jednak wspólne stworzenie listy eksperckich rekomendacji dotyczących najlepszych standardów postępowań właśnie z ruinami obiektów zamkowych, które następnie przedłożone zostaną Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób nowe, uwspółcześnione i oparte na międzynarodowych doświadczeniach opracowanie ma szansę stać się elementem wytycznych publikowanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków i uwspółcześnieniem dla dokumentu wydanego w 2012 roku.

Dziś nawet sto sześćdziesiąt obiektów zamkowych znajdujących się na terenie Polski to ruiny o różnym stopniu destrukcji. Nierzadko jednak właśnie w takiej formie, sięgającej nawet kilkuset lat wstecz, wpisały się w tożsamość regionu i jego mieszkańców – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. – Wraz z zaproszonymi ekspertami z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy chcemy więc wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, aby zamki te wszystkim nam służyły nie tylko jak najlepiej, ale również jak najdłużej.  

„Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” to konferencja organizowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, Histmag.org oraz Murator+.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie internetowej  https://nikz.pl/konferencjazamki/.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone