Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Historia nauki i techniki, Książki, Naukowcy
Opublikowany: 2021-05-01 15:03
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Czytelnia IBUK Libra online ułatwia dostęp do publikacji

Nowe funkcje, ułatwiające dostęp do publikacji m.in. akademickich, uruchomiła czytelnia IBUK Libra. Zmiany dotyczą ok. 600 bibliotek zarówno naukowych, jak i publicznych. Platforma daje możliwość dostępu do książek online przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

mat. PWN

Nowe karty użytkownika, które pozwalają w odmieniony sposób korzystać z czytelni online. Jeśli ktoś korzystał dotychczas z e-czytelni na przykład przez uczelnię, ale także przez bibliotekę wojewódzką, musiał przełączać się za każdym razem między zasobami obu. Obecnie wprowadzona karta „Książki w moich bibliotekach” z funkcją „uzyskaj dostęp” pozwala m.in. sprawdzić, w której bibliotece w okolicy znajduje się poszukiwany tytuł lub zaproponować e-zakup w swojej. Jeśli dany tytułu nie jest dostępny, można przeglądać bazę ponad 45 tys. tytułów w karcie „wszystkie książki”.

Założenie konta umożliwia dostęp do wszystkich funkcji platformy. Po zalogowaniu użytkownik uzyska dostęp do 12 tytułów w ciągu roku od PWN, bez potrzeby dodawania zasobu jakiejkolwiek biblioteki. Wszystkie dostępne książki będzie można zobaczyć w karcie „Książki w moich bibliotekach”. Cztery ostatnio czytane publikacje będą widoczne na stronie głównej. Jeśli biblioteka, do której należy użytkownik, wykupi wcześniej usługę dostępu do słowników, użytkownik uzyska dostęp do PWN Oxford.

Publikacje można czytać albo poprzez kartę „Moje książki” albo za pośrednictwem wirtualnej półki myIBUK. W wirtualnej półce z czytanymi książkami znajdują się funkcjonalności doceniane od lat przez stałych użytkowników serwisu. W ramach zaawansowanych narzędzi pracy z tekstem można robić notatki, wstawiać zakładki, dzielić się fragmentami z innymi zarejestrowanymi osobami, kopiować gotowe opisy bibliograficzne, czy sprawdzać definicje w Encyklopedii PWN oraz Słowniku Języka Polskiego PWN poprzez funkcję „Baza wiedzy”.

Osoby preferujące poprzednią wersję Libry, mogą na stronie głównej wrócić do niej, korzystając z linku pod adresem wyszukiwarki. Strona działa na tabletach i smartfonach, nie są potrzebne czytniki e-booków. W Librze e-książki nie pobiera się na urządzenie, ale czyta ją online.

Dostawcą platformy jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Oferta e-booków PWN, wydawnictwa medycznego PZWL czy naukowo-technicznych WNT jest dostępna wyłącznie w serwisach IBUK oraz IBUK Libra. Pełna baza tytułów zawiera ofertę 360 wydawców.

Przed wprowadzeniem zmian przeprowadzono badania doświadczeń użytkowników, nowe funkcjonalności oceniała grupa dwustu testerów. Przez dwa tygodnie stycznia osoby z całej Polski, w tym bibliotekarze, sprawdzali poprawność działania platformy.

Z IBUKA Libry można korzystać wchodząc przez e-zasoby swojej biblioteki lub bezpośrednio poprzez stronę TU!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Zdziebłowski

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
9,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 115
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-41-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy