Autor: Reklama
Tagi: Historia społeczna, Reklamy, Wydarzenia, Europa
Opublikowany: 2023-01-25 06:00
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

STOCZNIA / DŹWIGAMY HISTORIĘ

W połowie lipca 2022 roku w gdańskim ECS otwarto wystawę STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO. Choć to największa ekspozycja czasowa w dziejach instytucji, a jednocześnie pierwsza od czasów upadku zakładu, to jej twórcy nie uznają tematu za wyczerpany.
REKLAMA
Portret Zbigniewa Raczkiewicza, więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, skierowanego do prac w podobozie Stocznia Gdańska w sierpniu 1944 roku. Portret został wykonany przez współwięźnia, 1944. 
Autor nieznany | Zbiory Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945)


Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. W rolę prelegentów wcieli się siedmiu badaczy – historycy, historycy sztuki, politolog i językoznawczyni. Większość z nich związana jest z Uniwersytetem Gdańskim. To pierwsze tak duże wspólne przedsięwzięcie ECS i UG, efekt podpisanego w listopadzie 2022 roku porozumienia między instytucjami  dotyczącego między innymi współpracy naukowej.

Plan obozu mieszkalnego Cholm dla 2,4 tys. pracowników przymusowych Stoczni Gdańskiej SA (niem. Danziger Werft AG) w dzielnicy Wrzeszcz (niem. Langfuhr) u zbiegu ul. Bolesława Chrobrego ((dawna niem. Brösener Weg) i al. gen. Józefa Hallera (dawna niem. Ostseestrasse), 1942
Projekt: Paul Pfabe i Herta Hammerbacher | Zbiory Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin

W czwartek 26 stycznia  zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu dźwigamy historię – Praca przymusowa a przemysł stoczniowy w Gdańsku w trakcie II wojny światowej. Nowe światło na sprawę rzuci dr Jan Daniluk – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Pracę przymusową świadczyli nie tylko więźniowie obozów koncentracyjnych czy jeńcy wojenni, ale także – a może i przede wszystkim – cywilni pracownicy przymusowi, w mniejszym zakresie także tzw. zakontraktowani pracownicy z państw Europy Zachodniej. Choć w realiach gospodarki wojennej Rzeszy Niemieckiej (1939 –1945) praca przymusowa była zjawiskiem powszechnym, to nadal brakuje syntetycznego przedstawienia tego jednego z kluczowych zjawisk.

Kukiełka do szopki obozowej „Jedno serce” wykonana przez Ryszarda Włostowskiego, więźnia obozu Stutthof. Inscenizacja była odgrywana w podobozie KL Stutthof Stocznia Gdańska (niem. Außenarbeitslager Danziger Werft), którego więźniowie byli zakwaterowani na Przeróbce (niem. Troyl). Autorem scenariusza był Włodzimierz Głowacki, który zorganizował spektakl 25 grudnia 1944 roku.
Zbiory Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945)

prelegent | dr Jan Daniluk, Uniwersytet Gdański

miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa STOCZNIA (parter) termin | 26/01/2023, 18.00 wstęp | bezpłatny

www | https://ecs.gda.pl/wydarzenia/praca-przymusowa-a-przemysl-stoczniowy-w-gdansku/

wydarzenie Facebookhttps://fb.me/e/43uSdbwGw

Cykl wykładów DŹWIGAMY HISTORIĘ jest jednym z elementów bogatego programu wydarzeń pod hasłem STOCZNIA. OPOWIADAMY WYSTAWĘ.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy