Autor: Reklama
Tagi: Historia społeczna, Europa, Reklamy, Wydarzenia
Opublikowany: 2023-03-23 06:00
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

DŹWIGAMY HISTORIĘ | Stoczniowcy zawsze z partią (?)

W czwartek 23 kwietnia Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wykład „Stoczniowcy zawsze z partią (?)”. Prelegentem będzie dr Przemysław Ruchlewski – historyk, wykładowca akademicki, który zajmuje się badaniem m.in. życia politycznego w Stoczni Gdańskiej, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych. Wstęp bezpłatny!
REKLAMA

Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy.

W czwartek 13 kwietnia zapraszamy na wykład Stoczniowcy zawsze z partią (?). W roli prelegenta dr Przemysław Ruchlewski – historyk, wykładowca akademicki, który zajmuje się badaniem m.in. życia politycznego w Stoczni Gdańskiej, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.

Stocznią Gdańską od zawsze rządziła polityka. W dobie PRL w zakładzie aktywnie działały rozbudowane struktury partyjne mające wpływ na każdy aspekt jego działalności. Do partii należało wówczas ok. 20 proc. zatrudnionych. Funkcjonowanie zakładu i jego pracowników determinowały decyzje o politycznym charakterze, co dodatkowo podkreśliło nadanie stoczni w 1967 roku imienia wodza rewolucji październikowej, Lenina. Mimo wielu branżowych przywilejów zapewnianych przez komunistyczne władze, to właśnie stoczniowcy okazali się najbardziej niepokorną grupą zawodową. To oni rozpoczęli robotnicze strajki w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku. Rodzajem politycznej zemsty na gdańskich stoczniowcach była, pozbawiona uzasadnienia ekonomicznego, decyzja o likwidacji zakładu w 1988 roku.

  • Prelegent: dr Przemysław Ruchlewski, Europejskie Centrum Solidarności / Pomorska Szkoła Wyższa
  • Miejsce: ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa STOCZNIA (parter)
  • Termin: 23/04/2023, godz. 18.00
  • Wstęp: bezpłatny

www https://ecs.gda.pl/wydarzenia/stoczniowcy-zawsze-z-partia/

wydarzenie FacebookLINK

Cykl wykładów DŹWIGAMY HISTORIĘ jest jednym z elementów bogatego programu wydarzeń pod hasłem STOCZNIA. OPOWIADAMY WYSTAWĘ.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy