Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2024

opublikowano: 2024-11-04, 06:53
wszelkie prawa zastrzeżone
Tradycyjnie w listopadzie zainaugurowana została akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. Przez cały miesiąc za darmo można zwiedzać cztery wyjątkowe obiekty: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
reklama

Zobacz także:

Tegoroczna akcja organizowana jest już po raz 13. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie dostępności do kultury, a odbywa się pod hasłem „Królewskie widowisko”. 

- Przygotowane wydarzenia opowiadają o historii rezydencji i ich zbiorach, ale też zwracają uwagę na ich przyszłość - wskazują przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2024: Program:

 Zamek Królewski w Warszawie

  • 9-10.11 – Darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej - świętowanie oddania po całkowitej rekonstrukcji tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej, które symbolicznie wieńczy zakończenie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W weekend zaplanowano też spacery tematyczne oraz warsztaty plastyczne dla rodzin.

Od 2 do 30 listopada Zamek Królewski w Warszawie można zwiedzać w ramach akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak przyznają przedstawiciele Muzeum, akcja w tym szczególnym dla Zamku, bo ostatnim jubileuszowym roku będzie miała wyjątkowy wymiar.

- Przez cały listopad od wtorku do niedzieli proponujemy darmowe zwiedzanie Galerii im. Lanckorońskich, która mieści się na parterze Zamku. W przestrzeni tej można podziwiać zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej. Zgromadzono tu łącznie ponad 600 eksponatów. W Galerii swoje miejsce znalazło 37 obiektów, które wchodziły w skład daru złożonego w 1994 r. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez prof. Karolinę Lanckorońską, ostatnią spadkobierczynię arystokratycznego rodu, który na przestrzeni dwóch stuleci zgromadził w swym wiedeńskim pałacu jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Europie. Szczególne znaczenie w ramach tego zbioru ma 15 dzieł będących w XVIII w. własnością króla Stanisława Augusta, po śmierci monarchy rozsprzedanych przez jego spadkobierców - czytamy w komunikacie prasowym Muzeum.

W dniach 9, 10 i 11 będzie można zwiedzić za darmo nie tylko Galerię im. Lanckorońskich, ale także Trasę Królewską.

- Chcemy bowiem wspólnie z naszymi gośćmi świętować oddanie po całkowitej rekonstrukcji tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej. Wydarzenie to symbolicznie wieńczy odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie - wskazują muzealnicy.
reklama

9, 10 i 11 listopada, w związku z jubileuszowym świętem, zaplanowano także spotkania z publicznością na ekspozycji, spacery tematyczne oraz warsztaty plastyczne dla rodzin.

Bezpłatnie można też zwiedzać wystawę Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie

Podczas Darmowego listopada zaplanowano też kolejne spotkanie z cyklu Klucz w Zamku. Jest to projekt, w ramach którego w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku można spotkać się z polskimi artystkami i artystami. Podczas wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione z muzealną kolekcją, wchodzi z nią w intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka inspiracje oraz zapożyczenia z epok minionych. To propozycja dla miłośników nie tylko sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce.

W listopadowe środy można bezpłatnie zwiedzać cały Zamek, zarówno Trasę Królewską, jak i Galerię Lanckorońskich. Tradycyjnie zamkowe ogrody można odwiedzać zupełnie za darmo. 

Uwaga. Na wszystkich ekspozycjach objętych darmowym wstępem obowiązuje zwiedzanie indywidualne – bez przewodnika i bez rezerwacji. Dostępne są audioprzewodniki za dodatkową opłatą w wysokości 10 zł/os.

Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie

  • 16-17.11 – Weekend taneczno-teatralny, w tym różnorodne warsztaty: dla rodzin z dziećmi „Zatańcz jak w Pałacu”, familijne „Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji”, tworzenia ilustracji przy użyciu pióra i tuszu „Kreska czyni cuda - teatrzyk kamishibai”, tworzenia rekwizytów „Król Jan III i dąb Bartek - teatrzyk kamishibai” oraz tworzenia ilustracji narracyjnych „Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów - teatrzyk kamishibai”.

Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie zaprasza gości indywidualnych oraz grupy do bezpłatnego zwiedzania pałacu, historycznych ogrodów i parku wilanowskiego od 2 do 30 listopada 2024 r.

Wejściówki

W trakcie Darmowego Listopada biletów dla gości indywidualnych nie można rezerwować. Można je pobrać z systemu online lub odebrać w kasie na terenie muzeum.

Połowa puli biletów jest udostępniana w kasie, druga online. Obecnie w systemie sprzedaży wejściówki do pałacu dostępne są do 17 listopada 2024 r. Bezpłatne bilety na okres 18-30 listopada zostaną udostępnione w poniedziałek 11 listopada o godz. 9.00. Uprzejmie informujemy, że liczba biletów do pałacu jest ograniczona ze względu na wymogi konserwatorskie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Darmowe wejściówki do parku są do pobrania w kasie, online oraz biletomatach.

reklama

Godziny otwarcia

  • Pałac wilanowski

Pałac jest otwarty dla gości indywidualnych codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00–16.00 (wejście do godz. 15.00).

  • Park i dziedziniec pałacu

Park wilanowski i historyczne ogrody są otwarte codziennie w godz. 9.00–15.00 (wejście do 15.00). Liczba bezpłatnych biletów wstępu do parku i ogrodów jest nielimitowana.

  • Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Świtała otwarty jest codziennie w godz. 16.00–21.00 (wejście do 20.30). Uwaga: zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Światła – plenerowej wystawy czasowej – wymaga wykupienia  biletu.

  • Bilety online znajdują się TU!

Zamek Królewski na Wawelu

W ramach listopadowej akcji odwiedzający Wawel mają zagwarantowany bezpłatny wstęp na wybrane, kluczowe ekspozycje Zamku. Mogą też wziąć udział w lekcjach muzealnych. Aby skorzystać z oferty, należy pobrać bezpłatne wejściówki, dostępne w dniu zwiedzania w kasach biletowych oraz, z tygodniowym wyprzedzeniem, w sklepie online z biletami. Dodatkowo rezerwacja bezpłatnych wejściówek, wraz z płatną usługą oprowadzania z przewodnikiem oraz rezerwacja udziału w lekcjach muzealnych odbywać się będzie w Biurze Rezerwacji.

BEZPŁATNY WSTĘP NA EKSPOZYCJE W RAMACH AKCJI DARMOWY LISTOPAD:

  • Zamek II– drugie piętro Zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z wystawą czasową Niech żyje król! Koronacje Sasów na WaweluNamioty Tureckie, oraz wystawa czasowa Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga
  • Podziemia Zamku – Wawel Zaginiony, Wawel Podziemny.  –niedziela 9:00–17:00, ostatnie wejście na godz. przed zamknięciem
  • Wawel Odzyskany wtorek–niedziela 9:00–17:00, ostatnie wejście na pół godz. przed zamknięciem

ZASADY FUNKCJONOWANIA OFERTY:

  • jedna osoba może pobrać bilety dla 5 osób, z wyłączeniem programu lekcji muzealnych
  • bilety są wydawane na określone godziny
  • obowiązują limity wejść oraz ilości osób przebywających jednocześnie w obrębie ekspozycji, limity ilości bezpłatnych wejściówek
  • rezerwacje indywidualne i grupowe, na wystawy w ramach Darmowego Listopada, możliwe są w ograniczonym zakresie i tylko w przypadku zwiedzania z przewodnikiem; rezerwacje przyjmowane są w Biurze Rezerwacji: tel. + 48 12 422 16 97; e-mail: [email protected]">[email protected]">[email protected] 
  • lekcje muzealne rezerwują nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie grup szkolnych.
  • ilość dostępnych terminów dla rezerwacji jest ograniczona
  • zasady płatności za indywidualnie zamówione usługi przewodnickie pozostają bez zmian
reklama
  • 23-24.11 – Bezpłatny wstęp na ekspozycje II piętra Zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z wystawą czasową „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”, Namioty Tureckie oraz wystawę czasową „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2”, do Podziemi Zamku: „Wawel Zaginiony” i „Wawel Podziemny. Lapidarium” oraz na wystawę „Wawel Odzyskany”.

 Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

W ramach akcji „Darmowy listopad” od 3 do 30 listopada 2024 r. bezpłatnie można zwiedzać Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe. W programie są też oprowadzania, spacery, warsztaty i lekcje muzealne. Organizatorem odbywającego się już po raz trzynasty wydarzenia - w tym roku pod hasłem "Królewskie widowisko" - jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Stara Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby oraz Pałac Myślewicki (parter) z historycznymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha.

Darmowy wstęp obowiązuje również do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Koszarach Kantonistów znajdują się ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych. W Stajniach Kubickiego na zwiedzających czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria jeździeckie. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.

  • Wystawy czasowe

W listopadzie darmowe są również wystawy czasowe. W Koszarach Kantonistów można oglądać "Miasto zwierząt" - ekspozycję przybliżającą niezwykły świat dzikich gatunków z warszawskiej aglomeracji. Prezentowana jest tam również wystawa edukacyjna "Co wiemy o grzybach?", na której zobaczymy m.in. modele grzybów naturalnej wielkości.

  • Godziny otwarcia
reklama

Wszystkie muzealne obiekty oraz wystawy są czasowe czynne od wtorku do środy w godz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30), od czwartku do soboty w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w niedzielę w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).

  • Wydarzenia dla dorosłych i młodzieży

W listopadzie zapraszamy na darmowe wydarzenia dla dorosłych i młodzieży. Będą to warsztaty rękodzielnicze, spacery historyczne po łazienkowskich ogrodach, oprowadzania po Teatrze Królewskim, spotkania z rekonstruktorami oraz spektakl dźwiękowy. Ich tematyka nawiązuje m.in. do teatralnych tradycji królewskiej rezydencji, w której wystawiano rozmaite widowiska. W czasach Stanisława Augusta sceną był Teatr Królewski i Amfiteatr.

  • "IGŁĄ I NICIĄ MALOWANE" - WARSZTATY HAFTU

26 października oraz 3, 9, 16, 23 i 30 listopada - Haftowanie ściegiem gobelinowym obrazu łazienkowskiego teatru.

  • BEZPŁATNE OPROWADZANIA PO TEATRZE KRÓLEWSKIM

3 listopada - Zwiedzanie jedynego w Polsce oryginalnego teatru dworskiego z czasów stanisławowskich.

  • WARSZTATY HAFTU INSPIROWANE TRADYCJAMI TEATRALNYMI ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH

3, 29 i 30 listopada - Haftowanie przy użyciu trzech rodzajów haftu: złotego, przestrzennego i koralikowego.

  • OTWARTE SPOTKANIA Z REKONSTRUKTORAMI Z TOWARZYSTWA STANISŁAWOWSKIEGO

16 listopada - Opowieść o XVIII-wiecznej kulturze i obyczajowości połączona z pokazem strojów, elementów uzbrojenia i wyposażenia jadalni.

  • SPACERY SZLAKIEM POWSTANIA LISTOPADOWEGO

29-30 listopada - Wędrówka po miejscach odgrywających istotną rolę w wydarzeniach sprzed 194 lat. 

  • "DIDASKALIA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO" - SPEKTAKL DŹWIĘKOWY, CZYLI TEATR WYOBRAŹNI W TEATRZE KRÓLEWSKIM

30 listopada - Wierszowane didaskalia Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji wybitnych aktorów i przy akompaniamencie muzyki współczesnej.

  • Wydarzenia dla dzieci i opiekunów

Wśród darmowych wydarzeń dla dzieci i opiekunów znajdą się w listopadzie oprowadzania po Teatrze Królewskim, warsztaty artystyczne, przyrodnicze i historyczno-hippiczne, spacery po łazienkowskich ogrodach oraz spotkania z rekonstruktorami. Będzie to połączenie wiedzy z rozwijającą zabawą.

  • BEZPŁATNE OPROWADZANIA PO TEATRZE KRÓLEWSKIM

3 listopada - Zwiedzanie jedynego w Polsce oryginalnego teatru dworskiego z czasów stanisławowskich.

  • "JAKUB KUBICKI - TWÓRCA KRÓLEWSKICH WIDOWISK" - WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 9-13 LAT I OPIEKUNÓW

3 listopada - Opowieść o architekcie Jakubie Kubickim połączona z wykonywaniem makiet budynków.

reklama
  • "SZLAKIEM ŁAZIENKOWSKICH DRZEW" - WARSZTATY PRZYRODNICZO-ARTYSTYCZNE DLA DZIECI OD 7 LAT I OPIEKUNÓW

9, 16 i 23 listopada - Spacer po zabytkowych ogrodach połączony z poznawaniem łazienkowskich drzew, nauka techniki filcowania na sucho.

  • OTWARTE SPOTKANIA Z REKONSTRUKTORAMI Z TOWARZYSTWA STANISŁAWOWSKIEGO

16 listopada - Prezentacja historii i zasad gry "Asalto" (Oblężenie), pokaz XVIII-wiecznego munduru.

  • "KRÓLEWSKIE DRAPIEŻNIKI" - WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 6-10 LAT I OPIEKUNÓW

16 listopada - Opowieść o wybranych gatunkach zwierząt połączona z wykonywaniem z kartonu figurek lwów.

  • "KRÓLEWSKIE SZKOŁY JAZDY" - WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 7-10 LAT I OPIEKUNÓW

23 listopada - Opowieść o najsłynniejszych europejskich szkołach jazdy, prezentacja jeździeckich akcesoriów, malowanie figurek koni z papier mârché.

  • "NIEZNANE OBLICZE LEONARDA DA VINCI" - WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 9-13 LAT I OPIEKUNÓW

30 listopada - Wykonywanie makiet budynków, inspirowanych projektami Leonarda da Vinci.

  • Lekcje muzealne

Z okazji "Darmowego listopada" została przygotowana pula 300 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych (Muzeum Łazienki Królewskie - 200 zajęć, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - 100). Autorskie i kreatywne zajęcia, które poprowadzą wykwalifikowani, pełni pasji edukatorzy muzealni, pozwolą poznać historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej oraz tutejszą faunę i florę.

  • 29-30.11 – Spacery w związku ze 193. rocznicą powstania listopadowego, cykl międzypokoleniowych warsztatów integracyjno-artystycznych „Widowiskowy Amfiteatr”, podczas których powstanie haftowany obraz łazienkowskiego Amfiteatru, spektakl „Didaskalia”, oprowadzania kuratorskie i edukatorskie po wystawie „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich”, a także warsztaty edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.

Źródła:

www.gov.pl,

www.wilanow-palac.pl,

www.wawel.krakow.pl,

www.lazienki-krolewskie.pl,

www.zamek-krolewski.pl

Polecamy e-book Mateusza Będkowskiego pt. „Polacy na krańcach świata XX wiek. Część 2”:

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata XX wiek. Część 2”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
216
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-69-3
reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone