Zamek Królewski w Warszawie – jak odbudowywano „centrum polskiego parlamentaryzmu”? [Video]

opublikowano: 2023-08-05 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Po II wojnie światowej Warszawa była zrujnowana. Miejsce, w którym uchwalano Konstytucję 3 maja, zostało zrównane z ziemią. Jakie były wizje odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie? Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Muzeum Historii Polski w Warszawie”.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału „Muzeum Historii Polski w Warszawie”

Jednym z najczęściej wspominanych przez historyków zdjęć, jest zdjęcie płonącej wieży Zamku Królewskiego w Warszawie z września 1939 roku. Ilustruje atak na polski symbol narodowy.

„Szacuje się, że z apartamentów królewskich udało się uratować ok. 70% najcenniejszych zbiorów sztuki, które po odbudowie zamku wróciły na swoje dawne miejsca” –  mówi Bożena Radzio, kustosz zbiorów fotograficznych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Choć zniszczenie zamku było ogromnym ciosem dla społeczeństwa, dalsza historia pokazuje jaką energię wyzwoliły starania o odzyskanie jednej z najważniejszych budowli historycznych w stolicy.

W lipcu 1949 roku sejm podjął uchwałę o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Społeczeństwo sądziło, że prace ruszą równocześnie z odbudową Starego Miasta. Jednak czym innym w oczach komunistycznych władz była odbudowa fragmentu miasta, traktowanego jako osiedle mieszkaniowe, a czym innym odbudowa symbolu niepodległości państwa polskiego. Nastręczało to kłopotów natury politycznej i ideologicznej. Konkurs architektoniczny na odbudowę zamku zorganizowano dopiero w 1954 roku, wygrał go Jan Bogusławski. Zebranie materiałów do stworzenia planów odbudowy zajęło kilka kolejnych lat. Jednak okazało się, że dla Władysława Gomułki trwające prace są solą w oku, a obiekt, który symbolizował ciągłość państwa i jego bogatą historię, drażnił budowniczego Polski Ludowej. Nakazał wstrzymanie odbudowy zamku. Decyzję tę zmienił dopiero Edward Gierek w latach 70. Zorganizowano ogólnokrajowe zbiórki pieniędzy i darów. Polscy obywatele zmobilizowali wszystkie swoje siły. Powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku, który czuwał nad zbiórkami i toczącymi się pracami.

„Zamek Królewski to jest taki przegląd zmian architektonicznych, gdzie w pewnym sensie historia prowadzi nas także do takiego kluczowego punktu, jakim jest wiek XX i okres zniszczenia zamku, zniszczenia w czasie II wojny światowej, a następnie jego odbudowy” – opowiada dr hab. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Jakie były dalsze losy prac i ich etapy? Kto kierował odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie? O tym wszystkim dowiecie się, jeśli zajrzycie do video na kanale „Muzeum Historii Polski w Warszawie”!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-15-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone