Zamek Królewski w Warszawie – jak odbudowywano „centrum polskiego parlamentaryzmu”? [Video]

opublikowano: 2023-08-05, 05:00
wolna licencja
Po II wojnie światowej Warszawa była zrujnowana. Miejsce, w którym uchwalano Konstytucję 3 maja, zostało zrównane z ziemią. Jakie były wizje odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie? Obejrzyjcie video na kanale YouTube „Muzeum Historii Polski w Warszawie”.
reklama
Fot. screenshot z kanału „Muzeum Historii Polski w Warszawie”

Jednym z najczęściej wspominanych przez historyków zdjęć, jest zdjęcie płonącej wieży Zamku Królewskiego w Warszawie z września 1939 roku. Ilustruje atak na polski symbol narodowy.

„Szacuje się, że z apartamentów królewskich udało się uratować ok. 70% najcenniejszych zbiorów sztuki, które po odbudowie zamku wróciły na swoje dawne miejsca” –  mówi Bożena Radzio, kustosz zbiorów fotograficznych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Choć zniszczenie zamku było ogromnym ciosem dla społeczeństwa, dalsza historia pokazuje jaką energię wyzwoliły starania o odzyskanie jednej z najważniejszych budowli historycznych w stolicy.

W lipcu 1949 roku sejm podjął uchwałę o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Społeczeństwo sądziło, że prace ruszą równocześnie z odbudową Starego Miasta. Jednak czym innym w oczach komunistycznych władz była odbudowa fragmentu miasta, traktowanego jako osiedle mieszkaniowe, a czym innym odbudowa symbolu niepodległości państwa polskiego. Nastręczało to kłopotów natury politycznej i ideologicznej. Konkurs architektoniczny na odbudowę zamku zorganizowano dopiero w 1954 roku, wygrał go Jan Bogusławski. Zebranie materiałów do stworzenia planów odbudowy zajęło kilka kolejnych lat. Jednak okazało się, że dla Władysława Gomułki trwające prace są solą w oku, a obiekt, który symbolizował ciągłość państwa i jego bogatą historię, drażnił budowniczego Polski Ludowej. Nakazał wstrzymanie odbudowy zamku. Decyzję tę zmienił dopiero Edward Gierek w latach 70. Zorganizowano ogólnokrajowe zbiórki pieniędzy i darów. Polscy obywatele zmobilizowali wszystkie swoje siły. Powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku, który czuwał nad zbiórkami i toczącymi się pracami.

„Zamek Królewski to jest taki przegląd zmian architektonicznych, gdzie w pewnym sensie historia prowadzi nas także do takiego kluczowego punktu, jakim jest wiek XX i okres zniszczenia zamku, zniszczenia w czasie II wojny światowej, a następnie jego odbudowy” – opowiada dr hab. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Jakie były dalsze losy prac i ich etapy? Kto kierował odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie? O tym wszystkim dowiecie się, jeśli zajrzycie do video na kanale „Muzeum Historii Polski w Warszawie”!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-15-0
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone