Autor: Jakub Jagodziński
Tagi: Recenzje, Historia społeczna, Książki, Historia współczesna, Ameryka Północna
Opublikowany: 2020-09-30 06:00
Licencja: wolna licencja

David Treuer – „Witajcie w rezerwacie. Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion” – recenzja i ocena

Kim są i jak żyją Indianie w Stanach Zjednoczonych? David Treuer przedstawia zaangażowaną społecznie, choć nielukrowaną historię pełną dwuznaczności.

David Treuer – „Witajcie w rezerwacie. Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion” – recenzja i ocena

David Treuer
„Witajcie w rezerwacie. Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion”
Ocena: 7
44,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2020
Okładka: twarda
Liczba stron: 344
ISBN: 9788381910026

Powszechna wiedza o Indianach opiera się na mitach utartych przez kulturowe pozostałości kolonializmu. Wyrywkowe, nierzadko powtarzające szkodliwe stereotypy przedstawienie indiańskich społeczności w westernach, to komentarz popkultury do obcych kulturze zachodu wzorów. Brak zrozumienia zwykle wywołuje niechęć, a nawet wrogość. Eufemizmem jest stwierdzić, że stosunki między rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej, a obywatelami Stanów Zjednoczonych są trudne. Recenzowana pozycja pozwala zrozumieć przyczyny konfliktów, choć nie jest to główny temat książki. To publikacja o życiu, kulturze, problemach i trudach życia w indiańskich rezerwatach.

David Treuer jest pisarzem, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. To autor książek takich jak Native American Fiction: A User's Manual, Prudence, czy The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present. Z pochodzenia jest Indianinem, należącym do szeroko omawianej w książce grupy Odżibwejów. Sam fakt pochodzenia dał szansę na uzyskanie niezwykłej perspektywy – spojrzenia na sprawy Indian zarówno jako badacz, jak i członek ich społeczności.

Perspektywa ta została w książce doskonale wykorzystana. Treuer przywołuje liczne anegdoty z własnego życia, wśród rozmówców są m.in. jego ojciec i matka. Na pewno indiańskie pochodzenie ułatwiło mu dotarcie i chęć rozmowy ze strony niektórych interlokutorów. Książka ma wymiar bardzo osobisty, choć jeśli chodzi o gatunek, to trudno jednoznacznie ją sklasyfikować. To połączenie reportażu i powieści autobiograficznej z książką historyczną. Te trzy elementy – wywiad, własne doświadczenia i wiedza historyczna nieustannie się przeplatają. Choć takie połączenie niesie za sobą ryzyko wprowadzenia chaosu, to Autorowi udało się zachować przejrzystą strukturę i narrację.

Książka daje ogólny przegląd historycznych i aktualnych problemów z jakimi mierzą się Indianie. To świetna pozycja dla wszystkich, którym tematyka rdzennych mieszkańców Ameryki jest całkowicie obca. Autor w poszczególnych rozdziałach poruszył zagadnienia takie jak połów sandaczy za pomocą oszczepów, system sądów plemiennych, bezrobocie, czy fenomen niezwykle intratnych kasyn.

Największym atutem pracy jest sposób prowadzenia narracji. Mimo osobistego zaangażowania Treuera w przedstawianą problematykę, zachowuje on odpowiedni dystans. Indianie przedstawieni są w sposób ambiwalentny i bardzo niejednoznaczny. Z jednej strony to społeczność marginalizowana, oszukiwana, wyzyskiwana przez amerykańską administrację, z drugiej autor bez wybielania przedstawia jej problemy – alkoholizm, narkomanię i przemoc. Na pochwałę zasługują pełne pasji i emocji fragmenty rozmów z przedstawicielami indiańskiej społeczności, które oddają głos samym bohaterom. Świetną pracę wykonał też zespół redakcyjny, zwłaszcza redaktor merytoryczny Bartosz Hlebowicz, który w wielu miejscach sprostował nieścisłości w pracy Davida Treuera. Osobno pochwalić należy także sposób wydania książki. Dobre wrażenie robi twarda oprawa z matową okładką, co, nawiasem mówiąc, jest wyznacznikiem całej amerykańskiej serii wydawnictwa Czarne. W samym tekście pojawiają się także ciekawe zdjęcia.

Mniej udane są natomiast odniesienia historyczne. Krótko mówiąc często wieje tam nudą, pojawia się dużo skrótów nazw państwowych agencji, w których łatwo się pogubić, a sama książka przez mnogość wątków i dygresji nieco gubi tempo. Wspomniany wyżej redaktor merytoryczny wytknął także sporo błędów, z których większość powinna zostać wychwycona i poprawiona jeszcze na etapie oryginalnego, amerykańskiego wydania. Wskazywanie licznych sprostowań w formie przypisów dolnych sprawia wrażenie niedopracowania.

Książka Davida Treuera to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat Indian. Autor mierzy się z licznymi stereotypami, pokazując jak naprawdę wygląda Rez Life – życie w indiańskim rezerwacie. Mimo pewnych merytorycznych potknięć, czy nierównego tempa narracji, książka to bardzo ciekawa pozycja, którą polecam wszystkim, którzy chcą zapoznać się z zagadnieniem rdzennej społeczności Ameryki Północnej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Davida Treuera – „Witajcie w rezerwacie. Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion”!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Archeolog, etnolog, antropolog kultury, doktorant Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się zagadnieniem wczesnośredniowiecznych relacji słowiańsko-skandynawskich i problematyką związaną z procesami globalizacyjnymi. Miłośnik podróżowania, prowadzi stronę www.brokeontheroad.pl

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy