Dawno temu w Pruszczu Gdańskim – wystawa archeologiczna

opublikowano: 2021-09-23 04:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak żyli mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego 2 tys. lat temu? Skąd przybyli? Na co chorowali i co mówią o nich zachowane cmentarze? Opowiada o tym wystawa w Domu Wiedemanna, czynna od 24 września do 10 grudnia. Odkrycia „starożytności pomorskich” mogą zaciekawić pasjonatów archeologii regionu. Dla dzieci przygotowano odznaki Młodszego Antropologa.
REKLAMA
Dom Wiedemanna 2020 (fot. Katarzyna Kopeć, CC BY-SA 4.0)

Najstarsze ślady działalności człowieka na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z neolitu. Jednak największe cmentarzyska na obszarze obecnego miasta funkcjonowały w okresie wpływów rzymskich, około I–IV/V wieku. Dzięki odkryciom archeologów i analizom antropologów wiadomo, jak zmieniało się życie tutejszych ludzi. Wyniki badań archeologicznych i antropologicznych prezentowane będą na wystawie w Domu Wiedemanna. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawę „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat” przygotowały dwie instytucje: Miasto Pruszcz Gdański oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, w ramach współpracy nawiązanej ponad dekadę temu, przy tworzeniu skansenu – faktorii z czasów rzymskich - podkreślają Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Wystawa składa się z kilkunastu dużych, ilustrowanych posterów i filmu, pokazującego historię badań na pruszczańskich cmentarzyskach. Towarzyszy jej katalog wydany w dwóch językach: polskim i niemieckim. Dla dzieci urządzono kącik edukacyjny, gdzie można zdobyć symboliczną odznakę Młodszego Antropologa. Organizatorzy zapowiadają również oprowadzanie kuratorskie.

Podstawą opowieści o dawnych pruszczanach są wyniki badań antropologicznych - podkreślają organizatorzy w materiale przesłanym PAP.

Jak informują, analizie poddano między innymi: średni wiek życia, płeć, wymieralność i płodność badanej grupy, wzrost i stan zdrowia, wpływ niekorzystnych warunków życia.

Badania antropologiczne dają wspaniałą możliwość poznania, jak kiedyś żył człowiek, jak wyglądał, na co chorował i skąd przybył. Odkrycia w Pruszczu Gdańskim umożliwiły poznanie dawnych mieszkańców tego miasta, którzy żyli i rozwijali się przez 600 lat w okresach przedrzymskim i wpływów rzymskich — mówi kurator wystawy, antropolog, dr Aleksandra Pudło.
REKLAMA

Autorka wystawy zwraca uwagę na potencjał archeologiczny Pruszcza Gdańskiego. Pierwszych odkryć „starożytności pomorskich” dokonano tu już pod koniec XIX wieku. Na jednej z plansz można zobaczyć mapę miasta i okolic, a na niej zaznaczonych 50 stanowisk archeologicznych. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku podzieliło się również archiwalnymi zdjęciami z wykopalisk prowadzonych w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia.

Na wystawie dominują ilustracje szkieletów.

Podjęliśmy próbę zbudowania drzewa genealogicznego dawnych pruszczan na podstawie analizy podobieństw i różnic morfologicznych między badanymi populacjami. Ta analiza pozwoliła nam wyznaczyć kolejne pokolenia dziadków, wnuków i prawnuków - wyjaśnia dr Aleksandra Pudło.

Jak dodaje Bartosz Gondek z Urzędu Miasta Pruszcz Gdański, badania potwierdzają, że pod względem antropologicznym dawna ludność Pruszcza Gdańskiego dała początek przynajmniej części populacji funkcjonującej później w Elblągu czy w średniowiecznym Gdańsku.

(fot. mat. pras.)

Organizatorzy wyjaśniają, że w okresie wpływów rzymskich tereny dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego były największym ośrodkiem osadniczym nad środkową częścią Zatoki Gdańskiej. Kontakty handlowe i kulturowe były wówczas silne, różne grupy wpływały na siebie, wymieniając dobra materialne i dzieląc się osiągnięciami cywilizacyjnymi. Dlatego wystawa jest adresowana nie tylko do pruszczan, ale też mieszkańców Trójmiasta i osób zainteresowanych historią Gdańska oraz kulturą z okresu wpływów rzymskich.

Ekspozycja pokazuje proces badawczy, czyli sposób, w jaki archeolodzy i antropolodzy odkrywają fakty sprzed tysięcy lat. Wstęp jest wolny.

Dom Wiedemanna to zabytkowy, XIX-wieczny budynek, odrestaurowany przez gminę i przystosowany do działalności kulturalnej. Od 1847 roku przez kolejne lata właścicielem willi był dr Hermann Wiedemann: lekarz, ale też zasłużony działacz społeczny i honorowy obywatel, zaangażowany w rozbudowę Pruszcza.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP/kol/ zan/

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”:

Marcin Sałański
„Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
76
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-5-3

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone