Day-Lewis zagra Abrahama Lincolna

opublikowano: 2010-11-22 22:49
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Brytyjski aktor Daniel Day-Lewis, dwukrotny zdobywca Oscara, wcieli się w prezydenta Abrahama Lincolna w biograficznym filmie Stevena Spielberga.
REKLAMA
Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, zostanie bohaterem filmu Stevena Spielberga (fot. Mathew Brady).

Steven Spielberg zamiar realizacji filmu o amerykańskim przywódcy zgłosił już dziewięć lat temu. Początkowo główną rolę miał zagrać Liam Neeson, jednak - jak widać - plany te uległy zmianie.

Scenariusz do filmu napisze znany amerykański dramatopisarz Tony Kushner. Nie będzie przedzierał się przez materiały archiwalne, ale zaadaptuje książkę Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln Doris Kearns Goodwin. Opracowanie to w 2005 roku przyniosło autorce Nagrodę Pulitzera. Co ciekawe, wytwórnia DreamWorks, założona przez Spielberga, kupiła prawa do ekranizacji w 2001 roku, kiedy książka była jeszcze w sferze planów.

Abraham Lincoln (1809-1865), z wykształcenia prawnik, był szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego wybór w 1860 roku stał się jedną z przyczyn wybuchu wojny secesyjnej między popierającą prezydenta Północą a Południem. Pięcioletnie walki zakończyły się zwycięstwem Północy, a Lincolna wybrano na drugą kadencję. Niedługo potem został zastrzelony przez aktora Johna Wilkesa Bootha.

Źródła : Internet Movie Database, Wenn

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone