Opublikowano
2018-08-09 15:17
Licencja
Wolna licencja

Defilada wojskowa Warszawa 2018 na Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia – trasa, informacje, program

Defilada wojskowa w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego przejdzie w tym roku pod hasłem Wielka Defilada Niepodległości. Wojskowa defilada 2018 odbędzie się w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2018 roku. W tym roku wojskowa defilada będzie poruszać się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Defilada rozpocznie się o godz. 13:00. W defiladzie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni. Tu znajdziecie program i inne informacje o defiladzie w Warszawie!


Defilada wojskowa Warszawa 2018 na Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia – podstawowe informacje i główne atrakcje

Podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej,15 sierpnia ulicami Warszawy defiladowym krokiem przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, ulicami przejedzie prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Defilada wojskowa w Warszawie 2018 – trasa

Defilada wojskowa na Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia będzie poruszać się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów, w godzinach 13.00 – 15.00, rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny będzie znajdował się przy parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjmie Prezydent RP.

Defilada w Warszawie 2018

Defilada Warszawa 2018 – uczestnicy i rekonstruktorzy

Defilada naziemna podzielona zostanie na 3 główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. W defiladzie lotniczej udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Defilada naziemna i prezentacja elementów uzbrojenia będącego na wyposażeniu armii rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Następnie defilować będą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

15 sierpnia, 11 listopada i nie tylko... – defilady wojskowe w II RP [galeria]

Czytaj dalej...

Defiladę pojazdów stworzy łącznie około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

W defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb

Więcej informacji o defiladzie w Warszawie można znaleźć na stronie internetowej MON

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Soldier |

Żołnierze Nato stacjonują w Bemowie Piskim. Nie w Orzyszu!Odpowiedz

Gość: Scoffer |

Nie dorównują bo odwołali 80% uczestników jazdy konnej różnych formacji historycznychOdpowiedz

Gość: |

Ciekawe czy rekonstruktorzy dorównają "rzutowi historycznemu" Defilady Tysiąclecia" z 1966 roku.Odpowiedz

Gość: gosc |

@ Gość: powinniOdpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Maciej Zaremba

Redaktor naczelny Histmag.org. Student historii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org